Najlepsze darmowe chmury dla fotografa (2020)

By Weronika Skotnicka

Czym jest chmura internetowa i jak działa?

Co to jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy. Pozwala ona klientowi na stały dostęp do jego zawartości. Dane te to najczęściej multimedia, zdjęcia filmy, ale także oprogramowanie, wirtualny sprzęt i bazy danych.

Innymi słowy chmura to taki wirtualny dysk przenośny. Możemy na niego wrzucić zdjęcia i filmy, ale nie musimy się martwić, że upadnie nam na ziemię, zepsuje się czy zapomnimy go zabrać z domu. Chmura daje nam dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi, gdzie dociera Internet.

Usługodawcy tacy jak Google, Microsoft czy Dropbox pozwalają przesyłać do chmury dokumenty, zdjęcia filmy. Takie przechowywanie danych generuje jednak koszty – dokumenty muszą być zabezpieczone, a fizycznie też trzeba je gdzieś przechowywać i zapewnić im płynność transferu. Dlatego część usług jest płatna.

Dużym plusem chmury jest synchronizacja plików na wszystkich urządzeniach

Chmura internetowa — oferty

Choć pakiety od kilkunastu czy kilkudziesięciu gigabajtów pojemności w górę są już tylko płatne, to zainteresowanie się mniejszymi pakietami jest grą wartą świeczki. Dostawców dysków internetowych jest co najmniej kilku, a ich oferta jest zróżnicowana i wypada całkiem nieźle. Tutaj w czołówce jest np. Google z usługą, która daje nielimitowane miejsce na zdjęcia i filmy do kolejno 16 Mpx i rozdzielczości FullHD.

Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Kolejnym potentatem cloud computingu jest Microsoft. Jego usługa OneDrive daje pełną synchronizację z pakietem Office, jednak ostatnio trochę podupadła na ilości oferowanego darmowego miejsca. 5 GB to trochę mało, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w Google można dostać za darmo aż 15 GB.

Inne takie usługi to m.in. Dropbox, iCloud, Box czy SugarSync. Oprócz ceny za gigabajt, warto zwrócić uwagę na możliwość przywracania usuniętych plików, zabezpieczenia, oraz prędkość działania chmury.

Stosowanie chmur, znacznie ułatwia też pracę w grupie

Chmura internetowa — zalety

Dostępność z każdego miejsca na ziemi

Fizyczne bezpieczeństwo danych

Łatwiejsze dzielenie się plikami z innymi

Wady

Przechowywanie danych w chmurze w praktyce

Niezależnie od tego, czy używamy komputera, tableta czy smartfona, mamy możliwość korzystania z rozwiązań chmurowych. Dzięki nim gromadzone dane nie zajmują miejsca bezpośrednio na dyskach urządzeń, a są przesyłane do zewnętrznych serwerów. Przy czym chmury obliczeniowe są używane zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. Na jakiej zasadzie to wszystko działa? I czy jest to bezpieczne?

Chmura obliczeniowa i jej rodzaje

Za sprawą chmur obliczeniowych przechowywanie danych stało się niezwykle proste i wygodne. Rozwiązanie to charakteryzuje się nie tylko elastyczną ilością miejsca, ale także możliwością synchronizacji urządzeń i dostępem do gromadzonych danych z każdego urządzenia. Ogólnie chmura obliczeniowa jest usługą polegającą na udostępnieniu zewnętrznej przestrzeni dyskowej. Przy czym chodzi tutaj nie tylko o przechowywanie danych w chmurze, ale także możliwość wykonywania na nich operacji czy dzielenia się nimi z innymi (upoważnionymi przez nas do tego) użytkownikami sieci.

Chmury obliczeniowe dzieli się na:

publiczne

prywatne

hybrydowe

Usługę przechowywania danych w chmurze obliczeniowej realizują zewnętrzne podmioty, takie jak profesjonalne data center albo dostawcy rozwiązań IT, tacy jak Microsoft, Google itp. Chmury publiczne to z reguły dyski chmurowe używane przez użytkowników indywidualnych, służące do gromadzenia danych oraz łatwego dzielenia się nimi z innymi. Chmury hybrydowe i prywatne także mogą być używane w celach indywidualnych, chociaż najczęściej znajdują one zastosowanie biznesowe.

Co można przechowywać w chmurze

Do chmury obliczeniowej można wysyłać wszelkiego rodzaju pliki, takie jak dokumenty, pliki wideo i audio, zdjęcia, grafiki, a także oprogramowanie komputerowe. Co istotne, przechowywanie danych w chmurze jest niezwykle proste. Współczesne urządzenia i aplikacje chmurowe oferują pełną synchronizację danych, czyli automatyczne przesyłanie ich do chmury.

Dostęp do nich jest równie prosty, jak dostęp do danych zgromadzonych na dyskach lokalnych. Przy czym wszystko odbywa się drogą internetową. Warto dodać, że dyski chmurowe mogą działać jak tradycyjne dyski, czyli możemy z powodzeniem instalować na nich różne oprogramowanie i aplikacje, z których następnie korzystamy, tak jakby były zainstalowane na naszym urządzeniu.

Przechowywanie danych w chmurze – bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa w przypadku przechowywania danych w chmurze są kluczową zaletą takiego rozwiązania. Nie bez powodu zarówno prywatni użytkownicy chmur, jak i firmy, wykorzystują ją przede wszystkim do robienia kopii bezpieczeństwa ważnych dla siebie plików i danych (tzw. backup w chmurze).

Przestrzeń dyskowa dla chmur obliczeniowych to nowoczesne i doskonale zabezpieczone serwerownie, w których zgromadzone dane są bezpieczne zarówno przed zagrożeniami fizycznymi, jak i wirtualnymi. Tym samym przechowywanie danych w chmurze jest jednym z najłatwiej dostępnych sposobów na bezpieczne i wygodne magazynowanie wszelkiego rodzaju danych elektronicznych.

Najlepsze darmowe chmury dla fotografa (2020)

Wybieramy najlepsze, darmowe chmury internetowe do przechowywania zdjęć. Szukamy usług oferujących jak największą pojemność i oczywiście dostępnych za darmo.

Obecnie niemal każdy fotograf powinien posiadać internetową chmurę – jeśli nie dla klientów, to przynajmniej dla siebie, jako backup. Cloud Online wydaje się rozwiązaniem bezpieczniejszym nawet niż zewnętrzny dysk.

Jeśli jednak nie używasz chmury zbyt często i nie potrzebujesz ogromnej pojemności na dane, warto poszukać rozwiązania darmowego. Najlepsze usługi często wymagają miesięcznej opłaty, co nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego rozejrzeliśmy się po sieci w poszukiwaniu najlepszych, darmowych chmur internetowych.

Dropbox

Bardzo popularne miejsce do przechowywania plików. Darmowy pakiet Basic oferuje jednak bardzo niewiele miejsca – tylko 2 GB. Pojemność można zwiększać poprzez zapraszanie znajomych do założenia konta. Za każdego poleconego znajomego otrzymujemy dodatkowo 500 MB.

Plusem Dropboksa jest to, że jest domyślnie zsynchronizowany z wieloma programami i aplikacjami mobilnymi. Tym samym pliki przesyła się na niego bardzo łatwo i szybko. Co ważne, bez problemu wrzucimy w chmurę również zdjęcia w formacie RAW.

>>Skorzystaj z Dropbox

Microsoft OneDrive

To chmura od Microsoftu, co daje nam pewność, że pliki powinny być relatywnie bezpieczne. Początkowo koncern dawał aż 30 GB miejsca za darmo, ale to już historia. Obecnie pojemność darmowej przestrzeni została zmniejszona do skromnych 5 GB. Wciąż jest to jednak więcej niż w Dropboksie.

Każdy użytkownik Windowsa łatwo odnajdzie się w interfejsie tej chmury. Miejsca nie jest dużo, ale za to pliki nie są w żaden sposób kompresowane, więc możemy spokojnie wrzucać RAWy w pełnej rozdzielczości. Warto jednak wspomnieć, że wiele osób narzeka na zbyt wolny transfer plików. Po stronie plusów zapisać można natomiast to, że OneDrive pozwala na wygodne segregowanie zdjęć, w tym z użyciem tagów!

>>Skorzystaj z Microsoft OneDrive

BOX

Internetowa chmura, w której za darmo otrzymujemy 10 GB miejsca na pliki. Dla niektórych wadą może jednak okazać się fakt, że w darmowej wersji maksymalny rozmiar pojedynczego pliku, który możemy wgrać na serwer, to jedynie 250 MB. To zdecydowanie największy minus wspomnianej usługi. Dla fotografów nie powinno być to jednak odczuwalne, bo pojedynczy RAW rzadko aż tyle waży.

Chmura nie stosuje żadnej kompresji dla plików. Interfejs niestety nie należy do najbardziej przejrzystych, ale z prostą operacją uploadu zdjęć i ich późniejszego pobrania większość sobie poradzi. Nie jest to jednak miejsce do stworzenia galerii zdjęć i ich posegregowania. To raczej chmura do typowego backupu, gdzie wrzucimy zdjęcia, a w razie konieczności pobierzemy je z powrotem na komputer.

>>Skorzystaj z BOX

MediaFire

Strona, która znajduje się w sieci od dawna, co daje poczucie bezpieczeństwa, że nasze pliki nie zostaną nagle usunięte. Za darmo otrzymujemy 10 GB na dane. Podobnie jak w BOX, z tą jednak różnicą, że maksymalna wielkość jednego wgrywanego pliku to 4 GB.

Interfejs jest bardzo przejrzysty, a aplikacja mobilna pozwoli na dostęp do chmury z poziomu smartfona. Jest to jednak typowe miejsce do wrzucania plików, raczej nie nastawione na fotografów. Nie licz zatem na specjalne narzędzia pozwalające posegregować fotografie. Możliwości w tej kwestii są podobnie ograniczone jak w przypadku BOX.

>>Skorzystaj z MediaFire

Google Drive

Chyba jedna z najlepszych i najpopularniejszych opcji. Dysk Google otrzymujemy automatycznie, gdy zakładamy konto mailowe na Gmailu – wraz z nim przychodzą wszystkie usługi Google, w tym dysk Google Drive. Za darmo otrzymujemy dożywotnio aż 15 GB na dane, w tym filmy i zdjęcia. To naprawdę sporo.

Konto oferuje też kilka płatnych opcji z możliwością rozszerzenia miejsca do nawet 30 TB. W przypadku wrzucania zdjęć nie mamy żadnych limitów rozdzielczości, jednak te w najwyższej rozdzielczości mogą szybko zapełnić miejsce. Oprócz tego Google do tej pory oferował nieskończoną przestrzeń na zdjęcia w zmniejszonej rozdzielczości – 16 Mpix. Niestety od 1 lipca 2021 roku limit ten znika. Wszystkie zdjęcia wrzucone po tej dacie będą się wliczać do 15-gigowego limitu.

>>Skorzystaj z Google Drive

MEGA

Obecnie to chyba numer jeden wśród darmowych chmur na pliki każdego rodzaju. W darmowej wersji możemy liczyć na nawet 50 GB przestrzeni dyskowej. Serwis działa w języku polskim. Biorąc pod uwagę, że na rynku obecny jest od ponad czterech lat, nic nie wskazuje na to, że miałby nagle zniknąć. W darmowej wersji musimy jedynie liczyć się z limitem 5 GB maksymalnego downloadu na dzień.

Interfejs jest mocno zaawansowany i podzielony na kilka kategorii. Możemy dodać znajomych do kontaktów, zobaczyć pliki dla nas udostępnione, jak i porozmawiać na czacie. Użytkownicy narzekają jednak na trudny kontakt z działem technicznym. Ponadto niektórzy zwracają też uwagę na zbyt powolny przesył plików. Chmura nie stosuje kompresji dla dużych plików, więc zdjęcia i filmy trzymać można w pełnej rozdzielczości. Warto jednak zwrócić uwagę, że maksymalna przestrzeń dyskowa jest tymczasowa i po kilku miesiącach może być zmniejszona do 15 GB.

pCloud

Darmowa chmura, dzięki której zyskać można 10 GB przestrzeni, która, dzięki wykonaniu dodatkowych akcji (np. instalacja aplikacji mobilnej), urosnąć może do 15 GB. Pliki nie są tutaj poddawane kompresji, za pomocą aplikacji można np. dokonać backupu zdjęć ze smartfona, a w dodatku na chmurę wgrywać można duże pliki, w tym filmy o wielkości kilku GB.

Zdobyte darmowe miejsce nie maleje, a chmura charakteryzuje się dobrą stabilnością, choć niekiedy pojawiają się problemy podczas odtwarzania filmów. Dodać należy, że w razie zapotrzebowania wykupić możemy dożywotnią przestrzeń, co dla wielu może być ciekawą opcją. Dla przykładu: 500 GB dożywotniej przestrzeni to jednorazowy koszt 175 euro.

>>Skorzystaj z MEGA

Flickr

Kiedyś Flickr oferował aż 1000 GB przestrzeni na zdjęcia. Te czasy są niestety za nami, gdyż obecnie przestrzeń jest o wiele bardziej ograniczona. Możemy wrzucić maksymalnie 1000 zdjęć korzystając z bezpłatnej wersji.

Niestety, serwis nie daje możliwości przechowywania nieskompresowanych RAWów. Co więcej, wrzucone zdjęcia o wysokiej rozdzielczości pobrać możemy tylko w mniejszym formacie. Za serwisem stoi Yahoo, ale mimo wszystko nie gwarantuje to pełnego spokoju. Jakiś czas temu miał miejsce poważny wyciek danych z Yahoo, w tym z serwisu Flickr.

>>Skorzystaj z Flickr

Chmura w bezpłatnej wersji oferuje 5GB przestrzeni na Wasze zdjęcia. Strona pozwala tworzyć foldery, do których możemy wysyłać linki innym użytkownikom. Dodatkowo za polecenie chmury innym użytkownikom dostajemy kolejny 1GB darmowej przestrzeni, więc łatwo można ją zwiększyć.

Zdjęcia nie są kompresowane, można więc wgrywać je w pełnej rozdzielczości bez obaw o utratę jakości. zapewnia przy tym duże bezpieczeństwo plików i pełne poszanowanie dla prywatności.

>>Skorzystaj z

NAS zamiast chmury online

Alternatywą dla darmowej chmury jest dysk sieciowy. Niestety, wiąże się to już z pewnymi kosztami – trzeba w pierwszej kolejności kupić dedykowane urządzenie i dyski twarde, które staną się magazynem danych – to co najmniej kilkaset złotych.

Mimo wszystko warto – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie i kontroli nad plikami w chmurze. Płacisz raz, ale na tym koniec – usługę konfigurujesz sam na bazie gotowego, darmowego oprogramowania, więc koszty szybko się zwracają. Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt teraz warto kupić, zerknij na mobiManiaKa – znajdziesz tam testy popularnych serwerów NAS.

To również warto przeczytać!

Jeśli szukasz dobrego aparatu, warto sprawdzić nasz TOP-10 najlepszych aparatów oraz zestawienie polecanych bezlusterkowców.

Mamy również listę najlepszych aparatów dla amatora oraz TOP najciekawszych superzoomów, jak również TOP-10 aparatów pełnoklatkowych.

Dla miłośników filmowania aparatami przygotowaliśmy zestawienie najlepszych akcesoriów dla filmowca, jak również artykuł o polecanych aparatach dla vlogerów oraz oczywiście TOP-10 najlepszych aparatów do nagrywania filmów.

Szukasz aparatu w ramach konkretnego budżetu? Zerknij na nasze poradniki tematyczne:

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których m.in. podpowiadamy, jaki wybrać darmowy program do obróbki zdjęć, wybieramy najlepsze aplikacje dla fotografa oraz podpowiadamy, jaki darmowy program do montażu filmów będzie najlepszy.

Więcej ciekawych wpisów znajdziesz w sekcji polecanych artykułów na fotoManiaK.pl.