Lancom dostosowuje chmurę zarządzania

By Weronika Skotnicka

Lancom ponownie zrewidował swoją koncepcję „Lancom Management Cloud”, LMC może być teraz używany do administrowania kompletnymi sieciami.

Lancom już zapowiedział „Lancom Management Cloud” (LMC) na tegorocznych targach CeBIT, ale w tamtym czasie platforma była przeznaczona wyłącznie do administrowania routerami i punktami dostępowymi. W międzyczasie producent całkowicie zrewidował koncepcję: LMC może być teraz używany do administrowania kompletnymi sieciami - bramami, przełącznikami i punktami dostępowymi - firmy Lancom.

Dyrektor Zarządzający Lancom Ralf Koenzen (źródło: Lancom) Podstawą technologiczną jest technologia SDN / SD-WAN (Software Defined Networking / Software Defined Wide Area Networking). Ich zasady, separacja danych i sterowanie w sieci, są również stosowane w LMC. „Na podstawie wymagań klienta konfiguracja wszystkich zaangażowanych komponentów sieciowych może zostać obliczona i wdrożona w pełni automatycznie”, wyjaśnia w wywiadzie szef Lancom, Ralf Koenzen.

Według Koenzena oznacza to, że wdrożenie sieci jest nie tylko znacznie szybsze, ale także bezpieczniejsze, ponieważ automatyczna konfiguracja ogranicza również źródła błędów. „To jest uprzemysłowienie sieci”, mówi jego kolega dyrektor zarządzający Stefan Herrlich.

Dyrektor zarządzający Lancom Stefan Herrlich (źródło: Lancom) LMC nadaje się nie tylko do administrowania nowymi sieciami, ale także starsze projekty, które są już używane u klienta, mogą być również zintegrowane z platformą. Warunkiem jest aktualizacja wersji systemu operacyjnego LCOS 10, która ma pojawić się na rynku na przełomie roku - o Lancom Management Cloud. „Ostatecznie wszystkie produkty, które były w branży od początku 2015 r., można podawać za pośrednictwem LMC”, wyjaśnia Koenzen. Partnerzy i klienci mogą również zarządzać podobszarami, takimi jak punkty dostępu, za pośrednictwem platformy.

LMC jest dostępne w różnych wersjach: jako rozwiązanie chmury publicznej w centrum danych wynajmowanym przez Lancom lub jako oferta chmury prywatnej, która może być hostowana przez partnerów lub klienta. Rozwiązanie jest sprzedawane za pośrednictwem dystrybutorów, a partnerzy mogą tam kupować licencje na poszczególne urządzenia. Według Lancom ceny nie zostały jeszcze sfinalizowane. Pewne jest jednak to, że nastąpi stopniowanie według liczby licencji. Według Koenzena nie ma ograniczeń co do wielkości instalacji, platforma obsługuje zarówno małe, jak i duże projekty.

Według Stefana Herrlicha LMC to także podejście do ofert usług zarządzanych lub infrastruktury jako usługi (IaaS), np. partnerzy mogą zestawiać dla swoich klientów pakiety sprzętu i usług, które rozliczają co miesiąc. Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach oferta przełączników zostanie znacznie poszerzona.