Kto odpowiada za przetwarzanie danych osobowych w chmurze?

By Weronika Skotnicka

15 czołowych dostawców usług przetwarzania w chmurze

15 top cloud computing service provider companies

Wprowadzenie do usług przetwarzania w chmurze:

Wcześniej przechowywaliśmy nasze dane na dyskach twardych komputera. Usługi przetwarzania w chmurze zastąpiły taką technologię dysków twardych. Usługa Cloud Computing to nic innego jak świadczenie usług takich jak przechowywanie danych, bazy danych, serwery, sieci i oprogramowanie przez Internet.

Niewiele firm oferuje takie usługi komputerowe, stąd nazwa ' Dostawcy / firmy przetwarzania w chmurze ”. Pobierają opłaty od swoich użytkowników za korzystanie z takich usług, a opłaty są naliczane na podstawie ich korzystania z usług.

W naszej codziennej rutynie korzystamy z tej usługi w chmurze bez naszego powiadomienia, takiej jak internetowa usługa e-mail, oglądanie filmów przez Internet, edycja dokumentów i przechowywanie zdjęć wykorzystuje przetwarzanie w chmurze na zapleczu.

Korzystając z takiej technologii chmurowej możemy projektować i tworzyć nowe aplikacje, przechowywać i odzyskiwać dane oraz hostować serwis.

Ogólnie rzecz biorąc, usługi przetwarzania w chmurze dzielą się na trzy typy.

1) Infrastruktura jako usługa (IaaS): Ta usługa zapewnia infrastrukturę, taką jak serwery, systemy operacyjne, maszyny wirtualne, sieci i pamięć masową na zasadzie wynajmu.

Na przykład: Amazon Web Service, Microsoft Azure

2) Platforma jako usługa (PaaS): Ta usługa służy do opracowywania, testowania i utrzymywania oprogramowania. PaaS jest tym samym, co IaaS, ale zapewnia również dodatkowe narzędzia, takie jak usługa DBMS i BI.

Na przykład: Apprenda, Red Hat OpenShift

3) Oprogramowanie jako usługa (SaaS): Usługa ta sprawia, że ​​użytkownicy łączą się z aplikacjami przez Internet na zasadzie abonamentu.

Na przykład: Aplikacje Google, Salesforce

Czego się nauczysz:

Najlepsze firmy zajmujące się przetwarzaniem w chmurze

Zainteresowanie

phoenixNAP

Cloudways

pCloud

Amazon Web Services

Microsoft Azure

Platforma Google Cloud

Cegła suszona na słońcu

VMware

Chmura IBM

Rackspace

czerwony kapelusz

Siły sprzedaży

Oracle Cloud

SOK ROŚLINNY

Verizon Cloud

Navisite

Dropbox

Egnyte

Oto krótki przegląd każdej firmy z listy:

# 1) Odsetki

Zainteresowanie zapewnia bardzo łatwe w utrzymaniu i wydajne usługi infrastruktury chmurowej. Koszt usług w chmurze jest również bardzo niski (tak, możesz ustawić serwer już od 4 USD).

Funkcje Kamatera Core:

Spersonalizowany i dostosowany hosting VPS. Pobierają opłaty tylko w zależności od tego, z czego korzystasz. Np. Dodając 1 GB RAM zapłacisz tylko za to i nie musisz niepotrzebnie dodawać dodatkowych zasobów serwera.

Dodawaj lub usuwaj serwery bez żadnych kar.

Gwarantowany 99,95% czasu sprawności.

Wypróbuj w 100% za darmo przez 30 dni. Brak ukrytych opłat i zobowiązań. Uzyskaj dostęp do wszystkich funkcji platformy zarządzania chmurą również w okresie próbnym.

Wsparcie techniczne 24/7/365.

14 globalnych centrów danych na 4 kontynentach.

# 2) phoenixNAP

phoenixNAP Podstawowe cechy:

phoenixNAP to globalny dostawca usług IT oferujący bezpieczne i skalowalne rozwiązania typu infrastruktura jako usługa, w tym prywatne, publiczne i zarządzane usługi chmurowe.

Chmura bezpieczeństwa danych phoenixNAP, wirtualne prywatne centrum danych, zarządzana chmura prywatna i chmura publiczna wykorzystują najnowocześniejsze technologie sprzętowe i programowe, aby wspierać zmieniające się potrzeby biznesowe.

Oprócz wysokowydajnej platformy chmurowej, phoenixNAP oferuje również zaawansowane rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, przywracania po awarii i dostępności.

Dostarczane w modelu przyjaznym dla kosztów operacyjnych, usługi phoenixNAP zapewniają dostęp do technologii klasy korporacyjnej po przystępnej cenie.

Rozwiązania phoenixNAP do przetwarzania w chmurze mogą pomóc w osiągnięciu celów zgodności, bezpieczeństwa i ciągłości biznesowej.

# 3) Cloudways

Cloudways to zarządzany dostawca hostingu idealny dla agencji, małych i średnich firm i programistów, którzy potrzebują bezproblemowej zarządzanej platformy hostingowej, która upraszcza ich procesy biznesowe.

Cloudways to produkt PaaS z wyborem pięciu IaaS, w tym AWS, Google Cloud, DigitalOcean, Linode i Vultr. Wdrażaj nieograniczone aplikacje PHP, takie jak WordPress, Custom PHP, Magento i WooCommerce na serwerach zarządzanych przez Cloudways.

Cloudways Hosting Stack obejmuje Apache, NGINX, Varnish, Redis, Memcached i MariaDB. Bezpieczna zarządzana platforma hostingowa chroniona przez zapory ogniowe, TFA, białą listę adresów IP i podobne elementy bezpieczeństwa.

Korzystaj z tworzenia kopii zapasowych aplikacji i serwerów, zarówno na żądanie, jak i zaplanowanych po bardzo nominalnej cenie. Wybierz własne wartości częstotliwości tworzenia kopii zapasowych i przechowywania.

# 4) pCloud

pCloud to bezpieczny zaszyfrowany magazyn w chmurze, którego można używać do przechowywania, udostępniania i pracy nad wszystkimi plikami. Jest dostępny z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Oferuje różne udogodnienia, takie jak zespoły i poziomy dostępu, foldery współdzielone, komentarze do plików i folderów oraz monitorowanie aktywności.

Dzięki pCloud uzyskasz większą przestrzeń dyskową, niezrównane bezpieczeństwo, ulepszone wyszukiwanie i skalowalny system.

Funkcje:

pCloud pozwala na zarządzanie plikami z Internetu, komputera stacjonarnego lub telefonu komórkowego.

Dostępnych jest wiele opcji udostępniania plików.

Może zapisywać wersje pliku przez określony czas.

Zapewnia możliwość tworzenia kopii zapasowych zdjęć z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Picasa.

Zapewnia bezpieczeństwo danych dzięki szyfrowaniu TLS / SSL.

# 5) Usługa internetowa Amazon (AWS)

AWS to najbezpieczniejsza i chroniona platforma usługi w chmurze, która oferuje szeroki zakres usług infrastrukturalnych, takich jak przechowywanie baz danych, moc obliczeniowa, sieci.

Korzystając z tego AWS, można hostować statyczne strony internetowe.

Korzystając z takich usług, użytkownicy są w stanie budować skomplikowane aplikacje, które są godne zaufania, skalowalne i elastyczne.

Można bezpłatnie korzystać z AWS.

=> Przeglądaj stronę f lub więcej funkcji Amazon Web Services .

# 6) Microsoft Azure

Microsoft Azure jest używany do wdrażania, projektowania i zarządzania aplikacjami za pośrednictwem sieci światowej.

Wcześniej Microsoft Azure był znany jako Windows Azure.

Ta usługa przetwarzania w chmurze obsługuje różne systemy operacyjne, bazy danych, narzędzia, języki programowania i struktury.

Bezpłatna wersja próbna Microsoft Azure jest dostępna przez 30 dni.

=> Możesz odwiedzić ta strona internetowa w celu uzyskania dalszych informacji.

# 7) Google Cloud Platform

Google Cloud Platform korzysta z zasobów, takich jak komputery, maszyny wirtualne, dyski twarde itp., Które znajdują się w centrach danych Google.

Google Cloud Platform to zintegrowana pamięć masowa używana przez programistów i przedsiębiorstwa do przechowywania danych na żywo.

Oprócz bezpłatnego okresu próbnego, ta usługa jest dostępna w różnych elastycznych planach płatności opartych na płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem (PAYG).

=> Odwiedź Platforma Google Cloud po więcej szczegółów.

# 8) Adobe

Adobe oferuje wiele produktów, które zapewniają usługi w chmurze. Niewiele z nich to Adobe Creative Cloud, Adobe Experience Cloud i Adobe Document Cloud.

Usługa Adobe Creative Cloud to usługa SaaS, która oferuje swoim użytkownikom dostęp do narzędzi oferowanych przez Adobe, takich jak edycja filmów, fotografia, projektowanie graficzne.

Adobe Experience Cloud oferuje swoim użytkownikom dostęp do szerokiego zestawu rozwiązań do reklamy, tworzenia kampanii i pozyskiwania informacji biznesowych.

Adobe Document Cloud to kompletne rozwiązanie do dokumentacji cyfrowej.

=> Aby uzyskać więcej informacji na temat tej usługi, odwiedź Witryna internetowa firmy Adobe .

# 9) VMware

VMware to uniwersalny lider w dziedzinie wirtualizacji i infrastruktury chmurowej.

Chmura obliczeniowa VMware ma charakter ekskluzywny i pomaga w zmniejszeniu zawiłości IT, obniżeniu kosztów, zapewnia elastyczne, elastyczne usługi.

VMware vCloud Air to bezpieczna i chroniona platforma chmury publicznej, która oferuje sieci, przechowywanie, odzyskiwanie po awarii i przetwarzanie.

Rozwiązania chmurowe firmy VMware pozwalają zmaksymalizować zyski Twojej organizacji z przetwarzania w chmurze poprzez połączenie usług, technologii i wskazówek niezbędnych do obsługi personelu i zarządzania nim.

Odwiedź tę witrynę aby uzyskać więcej informacji na temat Usługa VMware Cloud .

# 10) Chmura IBM

IBM Cloud oferuje rozwiązania Iaas, PaaS i SaaS we wszystkich dostępnych modelach dostarczania w chmurze.

Korzystając z chmury IBM Cloud, można swobodnie wybierać i łączyć wymagane narzędzia, modele danych i modele dostarczania w projektowaniu / tworzeniu usług lub aplikacji nowej generacji.

IBM Cloud służy do tworzenia pionierskich sposobów outsourcingu, które mogą przynieść korzyści Twoim firmom i branży.

Platforma IBM Bluemix Cloud umożliwia włączenie wysoce wydajnej komunikacji i usług w chmurze do środowiska IT.

Więcej informacji na temat IBM można znaleźć pod adresem Chmura IBM .

# 11) Rackspace

Rackspace Cloud oferuje zestaw usług przetwarzania w chmurze, takich jak hosting aplikacji internetowych, plików w chmurze, Cloud Block Storage, Cloud Backup, bazy danych i serwery w chmurze.

Rackspace Cloud Block Storage wykorzystuje połączenie dysków półprzewodnikowych i dysków twardych, aby zapewnić wysoką wydajność.

Rackspace Cloud Backup wykorzystuje techniki kompresji i szyfrowania oraz zapewnia tanie kopie zapasowe na poziomie plików.

Klienci korzystający z usług Rackspace Cloud są obciążani opłatą na podstawie ich wykorzystania.

Więcej szczegółów na stronie Rackspace Cloud .

# 12) Czerwony kapelusz

Red Hat to technologia Open Cloud używana przez organizacje IT do dostarczania sprawnych i elastycznych rozwiązań.

Korzystając z Red Hat Cloud możemy unowocześniać aplikacje, aktualizować je i zarządzać nimi z jednego miejsca oraz integrować wszystkie pożądane części w jedno rozwiązanie.

Red Hat Cloud Infrastructure pomaga nam budować i zarządzać otwartą chmurą prywatną przy niewielkich kosztach.

Red Hat Open Shift to otwarta i hybrydowa usługa używana przez programistów do szybkiego opracowywania, wdrażania, hostowania i dostarczania aplikacji.

Możesz odwiedzić Witryna internetowa firmy Red Hat i przejrzyj więcej informacji na temat przetwarzania w chmurze.

13) Salesforce

Salesforce Cloud Computing oferuje wszystkie aplikacje wymagane przez firmy, takie jak CRM, ERP, obsługa klienta, sprzedaż, aplikacje mobilne i marketing.

Przetwarzanie w chmurze Salesforce obejmuje wiele usług w chmurze, takich jak Sales Cloud, Service Cloud, Marketing Cloud.

Salesforce Sales Cloud pomaga w zarządzaniu danymi kontaktowymi klienta i automatyzacji procesów biznesowych.

Salesforce Service Cloud pomaga wspierać klientów w dowolnym miejscu i czasie.

Aby dowiedzieć się więcej o Salesforce, możesz odwiedź tutaj .

# 14) Oracle Cloud

Oracle Cloud jest dostępne jako SaaS, PaaS i IaaS. Oracle Cloud pomaga firmom w szybkim przekształcaniu ich działalności i zmniejszaniu złożoności IT.

Oracle Cloud SaaS zapewnia kompletne, oparte na danych i bezpieczne środowisko chmurowe.

Oracle Cloud PaaS pomaga przedsiębiorstwom IT i niezależnym programistom w opracowywaniu, łączeniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu danych w aplikacjach.

Oracle Cloud IaaS to szeroki zestaw opartych na subskrypcji i zintegrowanych usług, które pomagają w obsłudze dowolnego rodzaju obciążenia przedsiębiorstwa.

Odwiedź witrynę internetową, aby uzyskać bezpłatną wersję próbną i dodatkowe informacje na temat Oracle Cloud .

# 15) SAP

SAP Cloud Platform to usługa dla przedsiębiorstw oferująca szeroki zakres usług wymaganych do tworzenia aplikacji.

SAP jest uważany za najlepszego dostawcę chmury, ponieważ ma potężne sieci biznesowe, współpracę w chmurze i zaawansowane zabezpieczenia IT.

SAP ma uniwersalną podstawę o nazwie SAP HANA dla wszystkich swoich usług w chmurze.

SAP Cloud Platform unowocześnia styl pracy przedsiębiorstw na iPhonie i iPadzie.

W celu uzyskania dalszych zapytań lub informacji dotyczących cen, wizyta Chmura SAP .

# 16) Chmura Verizon

Usługa Verizon Cloud została stworzona z myślą o utrzymywaniu obciążeń korporacyjnych przy zachowaniu silnych zabezpieczeń i niezawodnej wydajności.

Dzięki Verizon Cloud możemy wybrać elastyczne usługi wymagane dla naszego przedsiębiorstwa i zabezpieczyć nasze dane w spersonalizowanym środowisku.

Korzystając z chmury Verizon, można zmniejszyć ryzyko i zachować integralność danych w aplikacjach.

Verizon Cloud pomaga zapoznać Cię z różnymi okolicznościami biznesowymi, zwiększając szybkość i niezawodność.

Odwiedzić Verizon Cloud stronie internetowej po więcej szczegółów.

# 17) Navisite

Navisite dostarcza usługi w chmurze dla przedsiębiorstw i średnich firm, korzystając z zaawansowanych technologii IT.

Navisite oferuje szeroką gamę rozwiązań usługowych w chmurze, takich jak usługi Cloud Infrastructure, Cloud Desktop oraz Cloud Hosting Services and Application Services.

Rozwiązania Navisite Cloud ułatwiają użytkownikom poprawę odzyskiwania po awarii i niezawodności.

Dostępna jest bezpłatna wersja próbna usługi Navisite na komputer tutaj .

# 18) Dropbox

Dropbox to udoskonalona usługa przechowywania w chmurze używana przez małe firmy i klientów do przechowywania plików lub dokumentów wirtualnie na zdalnych serwerach w chmurze.

Ogólnie rzecz biorąc, Dropbox służy jako osobisty dysk twardy online lub w chmurze.

Dropbox umożliwia swoim użytkownikom dostęp do zapisanych danych lub treści z dowolnego urządzenia za pośrednictwem połączenia internetowego.

Dropbox jest dostępny jako aplikacja komputerowa, z której użytkownicy mogą ją pobrać i zapisać pliki bezpośrednio w folderze Dropbox znajdującym się na pulpicie.

Można uzyskać dostęp do 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej Dropbox tutaj .

# 19) Egnyte

Egnyte zapewnia rozwiązanie w postaci chmury hybrydowej, która łączy przechowywanie w chmurze z lokalną pamięcią masową dostępnej infrastruktury.

Za pomocą Egnyte można przesłać plik dowolnego rozmiaru i dowolnego typu.

Można dostosować swoją unikalną domenę Egnyte, aby powielać swoją markę, umieszczając swoje osobiste logo w interfejsie i nagłówkach notatek Egnyte.

Usługa Egnyte w chmurze zapewnia funkcję automatycznej synchronizacji, która gwarantuje dostęp do niedostępnych danych z dowolnego połączenia internetowego.

Aby uzyskać dodatkowe informacje odwiedź Egnyte .

Wniosek

Ten artykuł zawiera listę najlepszych dostawców usług przetwarzania w chmurze, za pomocą których można korzystać z różnych usług w chmurze, takich jak udostępnianie plików, automatyczne tworzenie kopii zapasowych plików, blokowanie plików i powiadomienia użytkowników dotyczące wszelkich aktualizacji.

W zależności od ich specyfikacji niewielu dostawców usług w chmurze ogranicza swoje usługi do małych firm, konsumentów i średnich przedsiębiorstw.

=> Skontaktuj się z nami zasugerować listę tutaj.

Czym jest Cloud Computing ?

Celem tego wpisu jest jasne i zrozumiałe wyjaśnienie terminu Cloud Computing („Chmury obliczeniowej” lub usług służących do „przetwarzania w chmurze”). Gwałtowny rozwój innowacji technologicznych w dziedzinie informatyki umożliwił nam przeprowadzanie transakcji w świecie wirtualnym. Jedną z korzyści tego typu transakcji jest to, że wyeliminowały one koszty piśmiennicze, jak również usługi i koszty związane z przechowywaniem plików oraz prowadzeniem archiwów. Innymi słowy, to właśnie technologia Cloud Computing „uwolniła” wiele przedsiębiorstw od konieczności przechowywania ton plików i dokumentów archiwalnych w swoich zasobach.

Dzięki tej technologii mamy możliwość dostępu do wszelkiego rodzaju informacji, dokumentów, prezentacji i plików z danego serwera z każdego miejsca na świecie, jeżeli tylko jest „podpięte” do sieci. Nadaje to strukturom firm większą elastyczność. Ułatwia to funkcjonowanie przedsiębiorstwom nie tylko w zakresie możliwości nieograniczonego dostępu do danych osobowych oraz dokumentacji, ale również umożliwia uniknięcie zbędnych kosztów związanych z administrowaniem usług Cloud Computing, dysków twardych lub nośników zewnętrznych.

Co jest zaletą tego typu usług?

Cloud Computing ułatwia przechowywanie i dostęp do plików oraz umożliwia wykorzystanie inteligentnych technologii, wkraczających w nasze życie, w bardziej aktywny i skuteczny sposób. Czasy kiedy dana prezentacja musiała być w formie papierowej, na pulpicie Twojego PC lub zapisana na dysku zewnętrznym minęły. Obecnie, Cloud Computing, umożliwiając nam dostęp do dowolnego dokumentu w dowolnym czasie, uniezależnia nas od jakiegokolwiek urządzenia. Wśród najczęściej podawanych przykładów usług Cloud Computing znajdują się Google Drive, oraz Microsoft Cloud.

Chęć zainwestowania i zaimplementowania pełnego zakresu tego typu usług jest dla wielu przedsiębiorstw bardzo kusząca, jednak muszą się one liczyć z faktem, że tego typu inwestycje wymagają olbrzymich nakładów finansowych i wymagań sprzętowych. Z tego względu, uiszczanie płatności za użytkowanie określonej usługi wydaje się być rozwiązaniem bardziej optymalnym i mniej kosztownym.

Usługi Cloud Computing, w zależności od ich skategoryzowania na prywatne i publiczne, udostępniają informacje bez ograniczeń lub tylko osobom do tego uprawnionym. Dzięki tego typu usługom, użytkownicy oraz firmy z nich korzystające uzyskują większą elastyczność, niezależnie od tego czy wybiorą opcję płatną czy bezpłatną.

Rodzaje chmur

Chmury publiczne:

To zewnętrzny, ogólnie dostępny dostawca, zapewniającym wsparcie indywidualnych systemów danej firmy. Dzięki wykorzystaniu zasobów swoi

ch firm, klienci wybierający ten rodzaj chmury mają możliwość zbudowania środowiska usług zintegrowanych bez uiszczania jakichkolwiek opłat. W przypadku usług płatnych przedsiębiorcy uzyskują dostęp do szerszego wachlarzu usług. Publiczne chmury obliczeniowe są najczęściej wybierane przez małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Chmury prywatne:

Ten rodzaj technologii jest wybierany przez większe przedsiębiorstwa, korporacje oraz organizacje, dla których kluczowym jest zabezpieczenie przechowywanych w chmurze danych. Hyper-V oraz System Center to zakres usług zaproponowany organizacjom przez Microsoft, które są idealnym przykładem usług z wykorzystaniem chmury prywatnej. Usługi te zapewniają autoryzowany dostęp do danych co przekłada się na większą kontrolę przedsiębiorstwa w zakresie przesyłanych informacji oraz danych.

Chmury hybrydowe:

To rodzaj technologii będącej połączeniem chmury prywatnej oraz publicznej, która umożliwia umieszczenie wrażliwych danych, i jednocześnie ich zabezpieczenie, w lokalnym Data Centre, a pozostałe elementy w chmurze publicznej. W przypadku małych przedsiębiorstw bardziej naturalnym wyborem wydaje się być wybór chmury publicznej. Chmury hybrydowe są idealnym rozwiązaniem dla organizacji, które poszukują rozwiązań w zakresie przechowywania dużej ilości danych.

Chmury społecznościowe To model, obecnie wykorzystywany w małym zakresie, w którym zasoby przeznaczone są do użytku przez określoną wspólnotę użytkowników, np. kilka firm. Ten rodzaj rozwiązania jest idealny dla przedsiębiorców zarządzających kilkoma firmami jednocześnie.

Kto odpowiada za przetwarzanie danych osobowych w chmurze?

Przetwarzanie danych osobowych w chmurze jest dość nowym rozwiązaniem, które pojawiło się globalnym rynku informatycznym. Mimo że jej popularność rośnie z każdym rokiem, to wraz z jej rozrostem pojawia się także coraz więcej problemów natury prawnej oraz zagrożenia dla osób z niej korzystających. Dzieje się tak, gdyż chmura funkcjonuje poza kontrolą jej użytkowników, natomiast do danych przesłanych do niej dostęp mają również podmioty zewnętrzne.

Chmura obliczeniowa jest narzędziem, do którego dostęp mogą uzyskać wszystkie osoby korzystające z sieci, niezależnie od szerokości geograficznej, w jakiej funkcjonują. Dla użytkowników jest to wielkie ułatwienie, pozwalające na korzystanie z udogodnień technologicznych w każdym zakątku świata, w którym tylko znajduje się dostęp do internetu. Jednakże z punktu widzenia prawnego, chmura obliczeniowa sprawa wiele problemów, głównie w kwestiach związanych z zakresem ochrony danych osobowych.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa (ang. Cloud Computing) to narzędzie służące do przetwarzania danych, które polega na zdalnym udostępnianiu użytkownikowi usług czy zasobów koniecznych do przetwarzania informacji. Chmura bazuje na współdzieleniu i korzystaniu z zewnętrznych zasobów infrastruktury informatycznej, tj. sprzętu komputerowego, serwerów, oraz innych urządzeń do przechowywania danych, niezależnie od geograficznej lokalizacji poszczególnych jej elementów oraz wykorzystywanych kanałów komunikacyjnych. Technologia ta umożliwia użytkownikom korzystanie z różnego rodzaju oprogramowania, niezależnie od miejsca jego instalacji, udostępnianiu i rozpowszechnianiu wyników swojej pracy (utworów) w wielu miejscach jednocześnie, pomaga również we współpracy z innymi osobami niezależnie od odległości, która ich dzieli.

W ramach usługi chmury, osoba korzystająca otrzymuje oprogramowanie, którym może się posługiwać. Usługa ta świadczona jest na danym serwerze, do którego użytkownik otrzymuje dostęp. Może on z niej korzystać w każdym momencie, niezależnie od tego, gdzie się znajduje oraz z jakiego sprzętu komputerowego korzysta. Ciężar obsługi serwera spoczywa na operatorze chmury, co sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o aktualizacje oprogramowania czy zakup nowego sprzętu.

W ramach cloud computingu wyróżnić można trzy rodzaje chmur:

prywatną – są najczęściej tworzone i udostępniane dużym firmom i organizacjom. Z racji tego, że stanowią niejako własność tych podmiotów i udostępniane są tylko w ich ramach, stanowią najdroższą alternatywę. Ich utrzymanie oraz zachowanie wymaganego bezpieczeństwa wymaga wysokich środków finansowych, natomiast z racji ich prywatnego charakteru operator nie ma możliwości rozłożenia kosztów na większą liczbę użytkowników. publiczną – chmury publiczne są najbardziej popularne i powszechne. Z uwagi na ich otwarty charakter są również najtańsze, gdyż operator jest w stanie rozłożyć koszty utrzymania serwerów na liczną grupę użytkowników. Przykładem chmury publicznej jest Dysk Google. hybrydową – stanowi połączenie chmury publicznej z prywatną. Usługa ta polega na tym, że w ramach serwera publicznego wyodrębniona zostaje część prywatna, udostępniona jedynie konkretnym użytkownikom.

Ponadto w ramach każdej chmury obliczeniowej możemy wyróżnić dodatkowo różne modele jej funkcjonowania. Do najpopularniejszych modeli należą:

Infrastructure as a Service (IaaS) – ang. infrastruktura jako usługa – jest to model polegający na dostarczaniu przez operatora użytkownikowi sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usługi serwisowania. Polega na wykupieniu przez użytkownika dostępu do określonej liczby serwerów lub określonej przestrzeni dyskowej. Platform as a Service (PaaS) – ang. platforma jako usługa – użytkownik otrzymuje gotowy zestaw aplikacji. Nie musi przy tym kupować odrębnego sprzętu ani dodatkowego oprogramowania. Wszystkie potrzebne programy znajdują się na serwerach operatora, a użytkownik może z nich korzystać z dowolnego urządzenia połączonego z internetem. Software as a Service (SaaS) – ang. oprogramowanie jako usługa – w ramach usługi użytkownik otrzymuje konkretne oprogramowanie oraz narzędzia do pracy, które działają na serwerze dostawcy. Nie ma konieczności nabywania na nie oddzielnych licencji.

Chmury obliczeniowe a dane osobowe

Cloud computing jest nierozerwalnie połączony z problematyką przetwarzania danych osobowych. Jednakże należy zastanowić się, czy każda usługa chmury obliczeniowej wiąże się z obowiązkiem dostosowania jej do wymogów, jakie stawiają przepisy dotyczące ochrony danych osobowych?

W chmurze znajdują się informacje o klientach, kontrahentach biznesowych, pracownikach, nierzadko również wszelkiego rodzaju dokumenty księgowe, które zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (Dz.Urz.UE.L Nr 119), tj. RODO stanowią dane osobowe. Z kolei przepis art. 4 ust. 2 RODO jasno wskazuje, że przetwarzanie danych osobowych to każda operacja wykonywana na danych osobowych, taka jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, modyfikowanie, przeglądanie lub rozpowszechnianie tych danych, wykonywane w systemach informatycznych. Tak więc uznać trzeba, że każda usługa cloud computingu polega na przetwarzaniu danych i podlega pod RODO.

Chmura obliczeniowa – jakie niesie ze sobą ryzyko?

Zgodnie z powyższym akapitem, największym zagrożeniem, jakie niesie za sobą usługa cloud computingu, jest brak kontroli administratorów danych korzystających z chmur nad danymi osobowymi, które zostały tam przekazane. Usługa ta polega głównie na wydzieleniu użytkownikom określonego miejsca na serwerze, oznacza to, że w większości wypadków operator nie będzie odpowiedzialny za przetwarzanie danych udostępnionych w chmurze. Uznać należy więc, że ochrona danych spoczywa na barkach administratorów danych, którzy korzystają z usług cloud computingu.

Problem, który pojawia się w takim stanie rzeczy, wynika głównie z braku lub znacznego utrudnienia dostępności, integralności i możliwości interwencji administratorów danych. Brak dostępności objawia się niemożnością przenoszenia przez administratora danych między różnymi systemami wykorzystującymi rozwiązania chmurowe lub też wymiany informacji z innymi podmiotami przetwarzającymi dane w chmurze ze względu na oparcie się przez operatora usług na własnych, niekompatybilnych z innymi, technologiach. Co więcej, dochodzi tutaj brak integralności, który wiąże się z korzystaniem z chmury przez wiele różnych podmiotów, przy czym nie wszystkie z nich działają zgodnie z prawem. Największy problem stanowi natomiast ograniczenie możliwości interwencji administratora w działania operatora serwerów chmury. Po pierwsze może dojść do sytuacji, w której administrator nie otrzyma od operatora niezbędnych narzędzi do zapewnienia potrzebnej ochrony danych osobowych przesłanych do chmury. Po drugie administrator danych nie ma wpływu na łańcuch outsourcingowy, z którego może korzystać operator. Istnieje duże ryzyko, że administrator, korzystając z cloud computingu, nawet nie wie, jakie dokładnie podmioty biorą udział w procesie przetwarzania danych znajdujących się w chmurze.

Dochodzi do tego, że nawet jeśli dba on o wysoki poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych, nie ma pewności, czy poziom bezpieczeństwa danych udostępnionych w chmurze będzie tak samo wysoki i spełniający wszelkie wymagania nałożone na niego przez RODO.

Kto więc powinien zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych?

Z uwagi na fakt, że to na administratorze danych osobowych spoczywa największa odpowiedzialność za powierzone mu przez osoby trzecie dane osobowe, to on powinien podjąć wszelkie kroki, aby korzystając z chmury obliczeniowej, wyeliminować lub zminimalizować ryzyko, jakie niesie za sobą ta usługa. Jakie działania powinien wykonać użytkownik chmury będący administratorem danych?

Kontrola lokalizacji serwerów chmury

Najistotniejsze z punktu widzenia przetwarzania danych, jest zminimalizowanie ryzyka związanego z lokalizacją serwerów w państwach trzecich. RODO stanowi akta prawa unijnego, co stanowi, że jego jurysdykcja obejmuje jedynie Europejski Obszar Gospodarczy. Oznacza to, że jedynie serwery chmury znajdujące się w EOG są gwarantem przestrzegania przez operatora przepisów RODO. Należy pamiętać, że rozporządzenie ma zastosowanie do przetwarzania danych osobowych w związku z działalnością prowadzoną przez podmioty mające siedzibę w Unii, co oznacza, że lokalizacja fizyczna takich podmiotów w UE stanowi czynnik decydujący o stosowaniu RODO, niezależnie od faktycznego miejsca przetwarzania przez nie danych. Jeśli chcemy zadbać o jak największe bezpieczeństwo danych, zaleca się wybieranie chmur, których operator ma siedzibę w Unii Europejskiej.

Gwarancje RODO

Wybierając operatora chmury, administrator danych powinien zwrócić szczególną uwagę na gwarancje ochrony danych operatora. Takimi gwarancjami są m.in. stosowanie zatwierdzonego branżowego kodeksu postępowania (art. 40 RODO) oraz stosowanie zatwierdzonego mechanizmu certyfikacji (art. 42. RODO). Zatwierdzenia kodeksu postępowania dokonuje organ nadzorczy danego państwa UE. Jeżeli natomiast kodeks obowiązuje w obszarze większej liczby państw członkowskich, wówczas organ musi wcześniej wystąpić o opinię Europejskiej Rady Ochrony Danych. Z kolei dzięki certyfikacjom i znakom jakości oraz oznaczeniom w dziedzinie ochrony danych, użytkownicy chmury mają możliwość szybkiej oceny stopnia ochrony danych przy oferowanych i świadczonych usługach w ramach cloud computingu. Poddanie się przez operatora chmury weryfikacji przez organy kontrolne UE świadczy o jego wiarygodności i zaangażowaniu w kwestię ochrony danych osobowych.

Normy techniczne

Posiadanie przez operatorów certyfikatów norm technicznych powinno stanowić ważną wskazówkę dla administratora danych podczas procesu wyboru konkretnej chmury obliczeniowej. W Europie tworzenie norm i ich certyfikowanie zostało powierzone Europejskiemu Instytutowi Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Najistotniejsze są dwa akty: norma ISO/IEC 27001 dotycząca zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz norma ISO/IEC 27018 odnosząca się bezpośrednio do bezpieczeństwa danych osobowych w chmurze. Jeżeli operator dostosował swoje działania do wyżej wskazanych norm technicznych, możemy uznać, że stosuje się on do tzw. kodeksu dobrych praktyk.

Niestety RODO nie wprowadza konkretnych wymogów wdrożenia mechanizmów i norm bezpieczeństwa technologicznego. Oznacza to, że opisywane normy nie stanowią wymogu, a ich przestrzeganie nie jest powszechne wśród operatorów podlegających pod prawo Unii Europejskiej.

Transfer danych z państwami trzecimi

Transfer danych z państwami trzecimi jest dopuszczalny, jednakże nie gwarantuje on odpowiedniej ochrony danych. Aby jednak do niego doszło, muszą zaistnieć okoliczności przewidziane w art. 45 i 46 RODO. Po pierwsze transfer może nastąpić z państwem trzecim, które zostało zweryfikowane i pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską. Po drugie administrator danych powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podstawowych praw i wolności oraz prywatności jednostki wraz z mechanizmami umożliwiającymi ich realizację.

Zawieranie umów transferu

Zalecanym rozwiązaniem jest zawarcie przez administratora danych z operatorem chmury tzw. umowy transferu. Umowa ta powinna być oparta o klauzule standardowe, rekomendowane przez Komisję Europejską. Klauzule te są sprawdzone i zweryfikowane przez organy unijne, co oznacza, że ich zastosowanie w stosunkach między administratorem (użytkownikiem) a operatorem chmury znacznie zredukuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w kwestii ochrony danych osobowych, a w razie dojścia do takiej sytuacji zminimalizuje odpowiedzialność administratora.

Czy przetwarzanie danych osobowych w chmurze jest więc zgodne z prawem?

Należy uznać, że przetwarzanie danych osobowych w chmurze jest zgodne z prawem, o ile przestrzegane są odpowiednie przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Niestety nie istnieją odrębne regulacje prawne dotyczące bezpośrednio zagadnienia cloud computingu. Operatorzy chmur jedynie wydzielają swoim użytkownikom określone miejsce na serwerze, co oznacza, że nie są odpowiedzialni za dane przetwarzane w serwerach chmury.

Ochrona danych spoczywa więc na barkach administratorów danych, którzy korzystają z usług cloud computingu. W związku z tym, to oni powinni zabezpieczyć się i zadbać o jak najpewniejszy i najbezpieczniejszy wybór operatora chmury. Jego pierwotna kontrola a następnie podpisanie umowy transferowej mogą znacznie zniwelować stopień ryzyka, jaki niesie ze sobą przekazywanie danych osobowych osób trzecich do chmury obliczeniowej.