EMC² ostrzega przed utratą danych w drodze do domu

By Weronika Skotnicka

W dzisiejszych czasach ludzie fizycznie przenoszą ogromne ilości danych z pracy do domu za pomocą smartfonów i notebooków. Firma ochroniarska EMC² pokazuje, dlaczego jest to tak niebezpieczne.

Mobilność jest teraz o wiele ważniejsza niż kiedyś. Ludzie dojeżdżają do pracy kilka kilometrów, a czas spędzony w ICE lub w samolocie wykorzystują na produktywną pracę. EMC² – jeden z największych dostawców oprogramowania zabezpieczającego – wykorzystuje teraz badanie, aby pokazać, ile danych ludzie fizycznie codziennie transportują z punktu A do B za pomocą smartfonów, tabletów, notebooków i pamięci USB oraz na co powinni zwracać uwagę decydenci IT. w tym względzie.

Fizyczny transport danych: Grafiki pokazują, gdzie w Berlinie i Monachium fizycznie transportowane są największe ilości danych. (Źródło: EMC²)

Fizyczny transport danych: Grafiki pokazują, gdzie w Berlinie i Monachium fizycznie transportowane są największe ilości danych.

EMC² przebadało 500 osób dojeżdżających do pracy, w tym berlińczyków i mieszkańców Monachium. Efekt: respondenci codziennie transportują do domu 563 petabajty danych z pracy. Odpowiada to około 563 000 terabajtów lub około 130 milionom dostępnych na rynku czystych płyt DVD.

Przerażające jest to, że jedna czwarta ankietowanych zgubiła urządzenie, a tym samym dane na jego temat w ciągu ostatniego roku. Utrata danych jest nieunikniona, jeśli weźmie się pod uwagę, że prawie dwie trzecie mieszkańców Berlina i Monachium zabiera teraz ze sobą do domu swoje urządzenia mobilne. Na samej A113 w Berlinie osoby dojeżdżające do pracy przesyłają codziennie 29 petabajtów danych; na Dworcu Centralnym w Monachium jest to nawet 51 petabajtów. I biada, jeśli utracone urządzenia i dane dostaną się w niepowołane ręce.

Dlatego EMC² zaleca decydentom IT rozważenie kwestii utraty danych w drodze do pracy i podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Fizyczny transport danych musi być chroniony w taki sam sposób, jak transport danych przez sieci. Możliwe rozwiązania to szyfrowanie danych na urządzeniach lub przechowywanie danych bezpośrednio w chmurze bez zapisywania ich na urządzeniach. Jednak ten ostatni tylko częściowo nadaje się do pracy z dużymi plikami.