Czy oceny online pomagają w drodze do chmury?

By Weronika Skotnicka

pl! profesjonalista przyjrzał się różnym testom gotowości do chmury i pokazał, co może zrobić. Spektrum sięga od dość zwięzłych pytań po obszerne katalogi.

Źródło: Cloud Monitor 2017 Firmy słyszą ze wszystkich stron, że nie powinny tracić więcej czasu na wejście do chmury, jeśli chcą zachować konkurencyjność. Aby ułatwić im decyzję, testy gotowości do pracy w chmurze obiecują określić stopień cyfryzacji firmy i dać wskazówki dotyczące wprowadzenia usług w chmurze. Ale do czego tak naprawdę nadają się te czeki?

Jeśli przyjrzysz się kontrolom, które mają formę kwestionariuszy online, zauważysz, że spektrum waha się od kilku raczej zwięzłych pytań do obszernych katalogów, na które trudno odpowiedzieć od razu. Ale nawet te kompleksowe kontrole online prowadzą jedynie do stosunkowo ogólnych ocen. Niemal zawsze okazuje się, że jako firma jesteś słabszy, jeśli chodzi o cyfryzację. Z tej sytuacji powinna wyprowadzić Cię konsultacja z operatorem kontroli gotowości. Z reguły dostawca stara się również sprzedawać swoje rozwiązanie chmurowe.

Bundesdruckerei Digi-Check: Na koniec znajduje się obszerna ocena w formacie PDF. Jeśli postrzegasz kontrole jako punkt wyjścia i nie spodziewasz się, że w końcu pojawi się strategia chmury dla Twojej firmy, to z pewnością można wykorzystać wyniki. Proste formularze pytań i odpowiedzi nie mogą zrobić nic więcej. Ponadto firma musi pozyskiwać informacje z innych źródeł, jeśli nie chce oddać się firmie konsultingowej.

Bardzo dobrym źródłem może być np. monitor w chmurze, który cyfrowe stowarzyszenie Bitkom regularnie rozwija na zlecenie firmy doradczej KPMG. Bundesdruckerei również wielokrotnie publikuje badania oceniające bezpieczeństwo chmur. Badanie z czerwca 2017 roku pokazuje, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru dostawcy chmury.

pl! profesjonalista przyjrzał się najważniejszym testom gotowości do pracy w chmurze i pokazuje, czego może od nich oczekiwać firma.

Digi-Check Bundesdruckerei to wielostronicowy kwestionariusz online podzielony na trzy bloki tematyczne. Firmie przedstawiane są oświadczenia, w których powinna dokonać oceny, w jakim stopniu dotyczą one firmy – w pięciu stopniach od „w pełni dotyczy” do „nie dotyczy”. W ten sposób określa się, jak intensywnie firma zajmuje się cyfryzacją, chmurą i bezpieczeństwem cyfrowym lub już podjęła kroki.

Na końcu katalogu, który zawiera prawie 30 wyciągów, odpytywane są dane osobowe i oferowana jest rozszerzona wycena, która jest przesyłana w formacie PDF. Ten raport w formacie PDF daje firmie „poziom dojrzałości cyfrowej”. Wpływa na obszary dostosowania cyfrowego, procesów cyfrowych i bezpieczeństwa cyfrowego. Dla każdego podano procent, który ma na celu ilościowe określenie stopnia dojrzałości. Ponadto istnieje krótka pisemna ocena, z której firma może zobaczyć, w jakim stopniu podjęte już kroki były prawidłowe.

Dr. Axel Pols Dyrektor Zarządzający Bitkom Research www.bitkom-research.de "Przetwarzanie w chmurze zwyciężyło iw ciągu kilku lat stało się podstawową technologią cyfryzacji."

Jako rodzaj przewodnika, Digi-Check dostarcza dalszych szczegółowych informacji na temat poszczególnych obszarów oprócz podsumowania. Wyjaśnia w zwięzły sposób, dlaczego orientacja cyfrowa jest ważna dla firmy. Ponadto podane są konkretne zalecenia dotyczące działań. Ponieważ nie może to być wyczerpujące w ramach kontroli, Digi-Check zaleca dodatkowe narzędzia analityczne z Bundesdruckerei, takie jak doradztwo w zakresie rozwiązań strategicznych.