Najbardziej podstawowe cechy łańcucha bloków

By Weronika Skotnicka

Omówiliśmy dwie podstawowe funkcje łańcucha bloków. Są wyrazem wartości i transferem wartości. Omówiliśmy systemy ekonomiczne aktywów cyfrowych, przepustek i przepustek. Przyjrzyjmy się cechom i zastosowaniom łańcucha bloków. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie. Jaki jest pożytek z łańcucha bloków? Odpowiedź tkwi w czterech podstawowych cechach łańcucha bloków.

1. Zakaz manipulacji

Najbardziej zrozumiałą cechą łańcucha bloków jest jego zabezpieczenie przed manipulacją.

Zabezpieczenie przed manipulacją opiera się na unikalnej księdze blok + łańcuch. Bloki z transakcjami są dodawane na końcu łańcucha w kolejności chronologicznej. Chcesz zmodyfikować dane w bloku. Po nim musisz zregenerować wszystkie bloki.

Mechanizm konsensusu sprawia, że ​​koszt modyfikacji wielu bloków jest wysoki. Jest to jedna z ważnych jego funkcji. To uniemożliwia modyfikację. Weźmy na przykład sieć blockchain (taką jak Bitcoin i Ethereum), która wykorzystuje dowód obciążenia pracą. Tylko przy mocy obliczeniowej większej niż 51% można zregenerować wszystkie bloki, aby manipulować danymi.

2. Wyraź wyjątkowość wymaganą przez wartość

Wszystkie tokeny Ethereum pokazują ważną cechę łańcucha bloków. Może wyrażać wyjątkowość wymaganą przez wartość. Na przykład token wymienny (ERC20). Na przykład niewymienny token (ERC721) lub inne proponowane standardy tokenów.

W cyfrowym świecie najbardziej podstawową jednostką jest bit. Podstawową cechą bitów jest to, że można je replikować. Ale wartość nie może być skopiowana, wartość musi być unikalna. Jak już wcześniej mówiliśmy, na tym właśnie polega konflikt. W cyfrowym świecie trudno jest sprawić, by dokument był wyjątkowy. Przynajmniej trudno to robić szeroko. Dlatego potrzebujemy scentralizowanych ksiąg rachunkowych do rejestrowania wartości.

3. Inteligentna umowa

Od bitcoina do Ethereum, największą zmianą w łańcuchu bloków jest „inteligentna umowa”. System Bitcoin jest przeznaczony do cyfrowej gotówki. Jego UTXO i skrypty mogą obsługiwać niektóre złożone transakcje. Ale mają wielkie ograniczenia. Vitalik stworzył łańcuch bloków Ethereum. Jego główne cele dotyczą inteligentnych kontraktów. Na przykład kompletny język skryptowy Turinga. Na przykład maszyna wirtualna (EVM) z inteligentnymi kontraktami. Przykładem może być seria standaryzowanych inteligentnych kontraktów dla różnych typów certyfikatów przepustek opracowanych później.

4. Zdecentralizowana i samoorganizacja

Z tą funkcją związana jest organizacja i obsługa dużych projektów blockchain. Wiele osób ma idealne oczekiwania wobec projektów blockchain. Staną się autonomicznymi społecznościami operacyjnymi lub ekosystemami.

Anonimowy Satoshi Nakamot zakończył rozwój bitcoinów i początkowy rozwój iteracyjny. Potem zniknął z Internetu. Ale stworzony przez niego system bitcoinów nadal działa. Protokół Bitcoin jest jego mechanizmem wydawania i handlu. Rozproszone książki Bitcoin, zdecentralizowane sieci, kopalnie bitcoinów i rozwój bitcoinów działają w sposób zdecentralizowany i samoorganizujący się.