Jak przechowywać dane w bezpiecznej w chmurze?

By Weronika Skotnicka

Przechowywanie danych w chmurze – co to znaczy? – 3-steps.pl

Od kilku lat wiele mówi się na temat przechowywania danych w chmurze. To całkiem bezpieczna i dobra metoda składowania plików, które mogą w tym czasie być bezpieczne i łatwo dostępne na różnych urządzeniach. Co trzeba wiedzieć o przechowywaniu danych w chmurze? Co warto mieć na uwadze?

Co to znaczy w “chmurze”?

Dane przechowywane w tzw. chmurze w rzeczywistości są zapisywane na zewnętrznym serwerze. Może on znajdować się nawet setki kilometrów od właściciela plików… i nie stanowi to żadnego problemu. Za pośrednictwem połączenia z internetem dane są przesyłane na serwer i dokładnie w ten sam sposób mogą zostać z niego pobrane. To bardzo proste rozwiązanie, które umożliwia dostęp do danych z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu, w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki chmurze łatwo jest te z dzielić się plikami z innymi osobami bez konieczności dawania im fizycznych nośników plików. Z racji tego, że wszystkie dane w każdej chwili można pobrać “z powietrza” przyjęło się mówić o tym, że są one przechowywane w chmurze.

Bezpieczne

Dobra chmura musi być bezpieczna. Dlatego też chmura Xiaomi oraz analogiczne produkty wiodących marek są zabezpieczone w taki sposób, by osoby niepowołane nie mogły dostać się do plików. To niezwykle ważne i wpływa realnie na ich bezpieczeństwo. Gdyby prywatne pliki były łatwo dostępne dla przypadkowych użytkowników, to byłoby to bardzo niebezpieczna sytuacja. Prywatne pliki nie są przecież czymś, co powinno krążyć w sieci bez nadzoru. Z tego właśnie powodu pliki w chmurze są zabezpieczone hasłem, a często również dodatkowym kodem do logowania. Dodatkową formą zabezpieczenia może być też kod sms wysyłany na numer właściciela konta, do którego należy ostateczna decyzja, komu swoje dane chce udostępnić.

Idealny sposób na zabezpieczenie

Chmura Xiaomi oraz inne chmury danych świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie danych, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Zdjęcia z dzieciństwa? Rękopis książki? Notatki ze studiów? A może szczegółowy plan wycieczki dookoła świata? Wszystkie te dane są zbyt ważne, by je stracić, a fakt, że zostaną umieszczone w chmurze, może skutecznie uchronić je przed utratą np. z powodu fizycznego uszkodzenia dysku, zagubienia pen drive’a albo po prostu uszkodzenia samego pliku. Bardzo ważne jest też to, że z racji tego, że pliki przechowywane w chmurze są dostępne na każdym urządzeniu podłączonym do internetu, nie ma ryzyka, że zapomnisz wziąć ich ze sobą.

Rozwiązanie na miarę czasów

Jeszcze kilka lat temu nikogo nie dziwiło pożyczanie sobie pen drive’ów i noszenie ich zawsze przy sobie. Wcześniej używano tak płyt CD i dyskietek. Teraz to już przeżytek i więcej osób decyduje się na korzystanie właśnie z chmury. Tym bardziej że umożliwia ona pobieranie danych nie tylko na dysk komputera, ale też na smartphony, tablety i wszystkie inne urządzenia, które umożliwiają komunikację z plikami w chmurze. Coraz częściej są wyposażone w nią radia – zwykłe i samochodowe. Dzięki temu możesz ulubionej muzyki słuchać tam, gdzie chcesz.

Przechowywanie w chmurze — jakie są zalety i wady przechowywania online

W dzisiejszych czasach, jeśli chodzi o tworzenie bezpiecznych kopii zapasowych plików, przechowywanie w chmurze jest preferowane w stosunku do pamięci lokalnej. Powodem tego jest niski koszt, dostępność danych i inne. Ale czy to oznacza, że ​​korzystanie z pamięci w chmurze nie ma żadnych wad?

Powiedziawszy to, w dzisiejszym dniu omówimy przechowywanie w chmurze, jego zalety i wady oraz lepsze przechowywanie w chmurze lub przechowywanie lokalne.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, czytaj dalej.

Data Loss Facts: 46% użytkowników co roku traci dane

50% twardych kierowców umiera w ciągu 5 lat

15% gospodarstw domowych co roku doświadcza kradzieży danych

14% utraty danych jest spowodowane uszkodzeniem oprogramowania

7% utraty danych następuje z powodu wirusów komputerowych

65% utraty danych jest spowodowane błędem człowieka

Czy te statystyki Cię zaskoczyły?

TAk. W takim razie musisz szukać sposobów na zabezpieczenie swoich danych, więc oto najprostszy sposób.

Jeśli jednak nadal potrzebujesz więcej powodów do tworzenia kopii zapasowych danych, przeczytaj, dlaczego tworzenie kopii zapasowych danych jest koniecznością.

Easiest, Quickest and Effective Way to backup data Najlepszym sposobem zabezpieczenia danych jest skorzystanie z rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych online. W tym celu mamy wskazówkę, użyj Right Backup. To narzędzie do tworzenia kopii zapasowych w chmurze oferuje zarówno aplikacje komputerowe, jak i panele internetowe, za pomocą których można wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych danych w chmurze. Ponadto Right Backup – przechowywanie online umożliwia bezpieczne udostępnianie plików. Ponadto, aby oszczędzić Ci kłopotów z tworzeniem kopii zapasowych danych od czasu do czasu, ta najlepsza pamięć masowa w chmurze jest wyposażona w automatyczny 12-godzinny harmonogram. Oznacza to, że co 12 godzin kopie zapasowe Twoich ważnych danych będą zapisywane w chmurze. Co najważniejsze, oferuje różne typy kopii zapasowych. Za pomocą którego możesz dostosować kopię zapasową danych lub po prostu wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych folderów jednym kliknięciem. Aby skorzystać z Right Backup – najlepszego narzędzia do przechowywania w chmurze online, kliknij tutaj.

Co to jest pamięć masowa w chmurze?

Przechowywanie w chmurze, w uproszczeniu, to system lub przestrzeń dyskowa, która umożliwia przechowywanie danych w Internecie. Niezależnie od tego, czy mówisz o Dysku Google, Dropbox czy iCloud, definicja pozostaje taka sama. Przechowywanie w chmurze umożliwia przechowywanie danych w chmurze, dając tym samym dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie za pomocą dowolnego urządzenia.

To jest coś ciekawego i mogą z niego korzystać zarówno firmy, jak i użytkownicy domowi. Jeśli pracujesz w podróży i nie znosisz noszenia dużych dysków twardych, skorzystaj z Right Backup — również z magazynu online.

Co więcej, funkcja automatycznego tworzenia kopii zapasowych oszczędzi Ci kłopotów z pamiętaniem o tworzeniu kopii zapasowej danych. Jednak dzięki tym zaletom przechowywanie w chmurze ma również pewne wady. Omówimy je szczegółowo.

Rodzaje przechowywania w chmurze

Można to podzielić na trzy główne modele dostępu do pamięci masowej w chmurze. Oni są:

Public Private Hybrid Ten jest bardziej odpowiedni dla danych nieustrukturyzowanych na zasadzie subskrypcji. Aby korzystać z klientów, musisz płacić za wykorzystanie.

Amazon Simple Storage Service (S3), Amazon Glacier, Google Cloud Storage Nearline i Microsoft Azure dominują w tym sektorze rynku. W środowisku chronionym przez zaporę sieciową ten rodzaj pamięci masowej w chmurze jest wdrażany. Jest hostowany wewnętrznie, ale oferuje funkcje komercyjnego przechowywania publicznego. Osoby, które mają surowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa i potrzebują większej kontroli nad swoimi danymi, powinny korzystać z pamięci w chmurze prywatnej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie zarówno usług przechowywania w chmurze publicznej, jak i prywatnej. Ten model zapewnia firmom większą elastyczność i więcej opcji wdrażania danych.

Co więcej, dzięki hybrydowej pamięci masowej w chmurze nieoczekiwane skoki w tworzeniu danych lub dostęp do Cloud Bursting bez korzystania z wewnętrznej pamięci masowej stają się łatwe.

Zalety i wady korzystania z Cloud Storage

Z jednej strony przechowywanie w chmurze daje możliwość zdalnego udostępniania i dostępu do plików. To także uzależnia Cię od połączenia z Internetem.

Dzięki temu poznajmy zalety i wady przechowywania w chmurze.

Zalety przechowywania w chmurze

Najważniejszą i najbardziej znaną zaletą przechowywania w chmurze jest oszczędność na kosztach zewnętrznych dysków twardych. Poza tym obejmuje to również różne korzyści, które są wymienione poniżej:

Save money pay for only what is consumed – Przechowywanie online lub przechowywanie w chmurze wymaga od klienta zapłaty tylko za wykorzystane miejsce. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić na dużych wydatkach kapitałowych. Mało tego, aby korzystać z usług przechowywania w chmurze, trzeba uiścić opłatę abonamentową, a opłaty są tak niskie, że pozostają niezauważone.

Przechowywanie online lub przechowywanie w chmurze wymaga od klienta zapłaty tylko za wykorzystane miejsce. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić na dużych wydatkach kapitałowych. Mało tego, aby korzystać z usług przechowywania w chmurze, trzeba uiścić opłatę abonamentową, a opłaty są tak niskie, że pozostają niezauważone. Accessibility – Najlepsza pamięć masowa w chmurze umożliwia dostęp do wszystkich przesłanych plików z dowolnego miejsca i o każdej porze. Jedyne, o co musisz zadbać, to łączność z Internetem.

Najlepsza pamięć masowa w chmurze umożliwia dostęp do wszystkich przesłanych plików z dowolnego miejsca i o każdej porze. Jedyne, o co musisz zadbać, to łączność z Internetem. Syncing & updating data – Pracując z pamięcią masową w chmurze, nie musisz martwić się aktualizacją danych. Gdy pracujesz i wprowadzasz zmiany w pliku, są one automatycznie synchronizowane i aktualizowane na wszystkich urządzeniach. Ułatwia to współpracę z zespołami.

Pracując z pamięcią masową w chmurze, nie musisz martwić się aktualizacją danych. Gdy pracujesz i wprowadzasz zmiany w pliku, są one automatycznie synchronizowane i aktualizowane na wszystkich urządzeniach. Ułatwia to współpracę z zespołami. Reduction in the cost of storage devices – Ponieważ użytkownicy pamięci masowej w chmurze muszą płacić tylko za miejsce, z którego korzystają, mogą zaoszczędzić ogromne kwoty na pamięci zewnętrznej.

– Ponieważ użytkownicy pamięci masowej w chmurze muszą płacić tylko za miejsce, z którego korzystają, mogą zaoszczędzić ogromne kwoty na pamięci zewnętrznej. Ease of use – Dostęp do pamięci w chmurze jest łatwy i mniej czasochłonny. Oznacza to, że firmy, testerzy oprogramowania i programiści mogą łatwo uzyskać dostęp do danych i utrzymać działanie; pomaga to również naprawiać błędy i publikować aktualizacje zabezpieczeń.

– Dostęp do pamięci w chmurze jest łatwy i mniej czasochłonny. Oznacza to, że firmy, testerzy oprogramowania i programiści mogą łatwo uzyskać dostęp do danych i utrzymać działanie; pomaga to również naprawiać błędy i publikować aktualizacje zabezpieczeń. Cost-saving on the offsite facility – Przechowywanie w chmurze publicznej pomaga udostępniać dane w zdalnej lokalizacji w celu tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa. Ponownie, pomaga to zaoszczędzić dużo pieniędzy, ponieważ firmy nie muszą utrzymywać swoich zdalnych obiektów.

Przechowywanie w chmurze publicznej pomaga udostępniać dane w zdalnej lokalizacji w celu tworzenia kopii zapasowych i bezpieczeństwa. Ponownie, pomaga to zaoszczędzić dużo pieniędzy, ponieważ firmy nie muszą utrzymywać swoich zdalnych obiektów. Security – Dostawcy pamięci masowej w chmurze w celu zabezpieczenia danych dodają warstwę bezpieczeństwa do swoich usług. Pomaga to uniknąć napięć i chronić dane bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

– Dostawcy pamięci masowej w chmurze w celu zabezpieczenia danych dodają warstwę bezpieczeństwa do swoich usług. Pomaga to uniknąć napięć i chronić dane bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Usability – Oprogramowanie do przechowywania w chmurze Right Backup oferuje aplikacje na komputery stacjonarne. Umożliwia to użytkownikom przeciąganie i upuszczanie plików między pamięcią w chmurze a ich pamięcią lokalną.

– Oprogramowanie do przechowywania w chmurze Right Backup oferuje aplikacje na komputery stacjonarne. Umożliwia to użytkownikom przeciąganie i upuszczanie plików między pamięcią w chmurze a ich pamięcią lokalną. Bandwidth – Oszczędza Ci kłopotów z wysyłaniem pojedynczych plików e-mailem; zamiast korzystać z Right Backup – najlepszego magazynu online, możesz wysłać łącze internetowe do odbiorcy i udostępnić wszystkie pliki, oszczędzając w ten sposób przepustowość.

– Oszczędza Ci kłopotów z wysyłaniem pojedynczych plików e-mailem; zamiast korzystać z Right Backup – najlepszego magazynu online, możesz wysłać łącze internetowe do odbiorcy i udostępnić wszystkie pliki, oszczędzając w ten sposób przepustowość. Emergency backup plan – Kolejną zaletą korzystania z pamięci w chmurze jest to, że działa ona jako awaryjny plan tworzenia kopii zapasowych. Oznacza to, że możesz łatwo przechowywać pliki w zdalnej lokalizacji, która jest bezpieczna przed różnymi atakami złośliwego oprogramowania.

– Kolejną zaletą korzystania z pamięci w chmurze jest to, że działa ona jako awaryjny plan tworzenia kopii zapasowych. Oznacza to, że możesz łatwo przechowywać pliki w zdalnej lokalizacji, która jest bezpieczna przed różnymi atakami złośliwego oprogramowania. Multiple Users – Z tego samego środowiska chmury może korzystać więcej niż jedna osoba. Na przykład, jeśli dostęp do pliku jest przyznany kilku użytkownikom, wszyscy mogą uzyskiwać do niego dostęp i jednocześnie nad nim pracować.

– Z tego samego środowiska chmury może korzystać więcej niż jedna osoba. Na przykład, jeśli dostęp do pliku jest przyznany kilku użytkownikom, wszyscy mogą uzyskiwać do niego dostęp i jednocześnie nad nim pracować. Scalable – Elastyczność i skalowalność to kolejna zaleta przechowywania w chmurze. Oznacza to, że jeśli obecny plan przestrzeni dyskowej Ci nie odpowiada, możesz go uaktualnić bez przenoszenia danych w dowolne miejsce.

– Elastyczność i skalowalność to kolejna zaleta przechowywania w chmurze. Oznacza to, że jeśli obecny plan przestrzeni dyskowej Ci nie odpowiada, możesz go uaktualnić bez przenoszenia danych w dowolne miejsce. Instant data recovery – Kiedy ma miejsce nieprzewidziany incydent (atak złośliwego oprogramowania, awaria dysku twardego) poza naszą kontrolą, pierwszą rzeczą, którą tracimy, są dane. W takich sytuacjach przechowywanie w chmurze jest zbawcą. To jedna z największych zalet przechowywania w chmurze.

Oto kilka zalet, jakie może zaoferować system przechowywania w chmurze. Ale czasami ta łatwość użytkowania może stać się jedną z wad. Omówmy teraz wady przechowywania w chmurze.

Wady przechowywania w chmurze

Jak każda moneta ma dwie strony, technologia ma swoje wady. To tylko niektóre z niedociągnięć w przechowywaniu w chmurze.

Opcja przeciągania i upuszczania — chociaż ta opcja jest uważana za łatwą w użyciu, czasami może spowodować zgubienie plików. Dlatego zamiast przeciągać i upuszczać pliki, użyj metody kopiowania i wklejania.

Zależność od łączności internetowej — jeśli nie masz aktywnego połączenia internetowego, nie możesz uzyskać dostępu do danych przechowywanych w chmurze. Czasami powoduje to uszkodzenie plików i sprawia, że ​​jesteś bezradny.

Bezpieczeństwo i prywatność danych — nie wszyscy dostawcy usług przechowywania danych w chmurze mogą zabezpieczyć Twoje dane. Dlatego wybierając usługę przechowywania w chmurze, upewnij się, że spełnia ona wszystkie środki bezpieczeństwa i nie wycieka Twoich danych.

Drogie usługi przechowywania w chmurze — jeśli jesteś użytkownikiem domowym i zdecydujesz się na biznesową usługę w chmurze, może to być droga. Wybierz więc plan inteligentnie i kup wymaganą przestrzeń dyskową.

Problem z migracją danych – jest to poważna wada lub wada usługi przechowywania w chmurze. Po podjęciu decyzji o migracji od jednego dostawcy do drugiego możesz napotkać problem. Termin na taką sytuację nazywa się „zamknięcie dostawcy” i jest powszechny w średnich i dużych

wielkości przedsiębiorstw.

wielkości przedsiębiorstw. Podatne na ataki online — dzięki przechowywaniu w chmurze poufnych informacji osobistych i biznesowych są one podatne na ataki. Ponieważ internetowi nie można całkowicie ufać; w związku z tym zawsze istnieje możliwość zaatakowania danych.

Zarządzanie danymi – Kolejną wadą przechowywania w chmurze jest zarządzanie danymi. Ponieważ pamięć masowa w chmurze jest zgodna ze swoją strukturą w celu zapisywania danych, istniejący system Twojej firmy może nie być w stanie dobrze się z nim zintegrować.

Koszty życia — jeśli korzystasz z pamięci masowej w chmurze publicznej, cena pamięci może wzrosnąć z biegiem lat.

Oto wady korzystania z pamięci w chmurze.

Teraz do Ciebie należy decyzja i sprawdzenie, który z nich przeważa nad drugim. Jeśli jednak nadal szukasz więcej informacji, oto kilka punktów, które pomogą.

Rozważania dotyczące przechowywania w chmurze

Aby potwierdzić, czy przechowywanie w chmurze będzie opłacalne, czy nie, firma musi pamiętać o następujących kwestiach:

Porównaj jednorazowe i powtarzające się koszty zarządzania danymi we własnym zakresie iz pamięcią masową w chmurze.

Sprawdź, czy będziesz musiał wydać dodatkowe koszty na połączenie z dostawcą usług w chmurze, czy nie.

Upewnij się, że dostawca usług w chmurze bierze pod uwagę bezpieczeństwo danych i prywatność.

Podsumowanie — czy zalety Cloud Storage przeważają nad wadami?

Usługi w chmurze w ostatnim czasie cieszą się popularnością w każdej branży. Bez względu na wielkość organizacji, każdy potrzebuje usługi przechowywania danych w chmurze, aby zapisywać dane, ponieważ jest to kolejna potężna broń. Co więcej, opłacalność, dostępność, zarządzanie odzyskiwaniem danych po awarii i inne wyjątkowe korzyści oferowane przez przechowywanie w chmurze dają mu przewagę. Więc myślę, że plusy mogą przeważyć minusy. Ale to jest moja opinia. Chciałbym poznać twoje zdanie na ten temat. Zostaw nam swoją odpowiedź w sekcji komentarzy i daj nam znać, czy korzystasz z zalet przechowywania w chmurze, czy zgadzasz się z wadami.

Jak przechowywać dane w bezpiecznej w chmurze?

Korzystanie z dokumentów firmowych już kilka lat temu wyszło poza klasyczną „papierologię” w biurze. Aktualnie małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej używają cyfrowych odpowiedników np. wysyłanych na pocztę email. Cel jest prosty – ułatwić dostęp do informacji konkretnym pracownikom bez konieczności kserowania, kopiowania i generowania duplikatów, co z kolei pochłania bardzo dużo czasu i wiąże się z potencjalnym zniszczeniem dokumentów fizycznych. Aby zapewnić naszym klientom najlepszą formę przechowywania oraz udostępniania plików za pomocą chmury, wprowadziliśmy usługę Dropbox Business.

Czym jest Dropbox Business?

Dropbox Business to usługa korzystająca z chmury technologicznej, dzięki której użytkownicy mogą swobodnie dzielić się danymi cyfrowymi przechowywanymi w formie pojedynczych plików oraz folderów. Najprościej ujmując, jest to wirtualny dysk, który pełni rolę centralnej przechowalni plików dla firmy. Dostęp do dysku mają użytkownicy korzystający z konkretnej licencji Dropbox Business (jako organizacja). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pojedyncze zasoby udostępniać użytkownikom zewnętrznym np. w celu pobrania dokumentu PDF, prezentacji, faktury, multimediów itd. Wszystkie dane są przesyłane szyfrowanym połączeniem TLS/SSL, a do szyfrowania przechowywanych plików wykorzystywany jest 256-bitowy klucz AES.

Wygodne udostępnianie plików – dla zewnętrznego użytkownika lub pracownika w zespole.

Dodatkowym atutem Dropboxa jest wbudowana integracja z aplikacjami Office 365 – z poziomu wirtualnego dysku użytkownik stworzy i edytuje dokument w aplikacji Word, Excel lub Powerpoint.

Czym różni się Dropbox Business od zwykłego Dropboxa?

Dropbox jest niezwykle popularną usługą, sprawdzoną przez miliony użytkowników na całym świecie. Większość z nich korzysta jednak z wersji przeznaczonej dla osób prywatnych, która posiada szereg ograniczeń. Wersja Business jest z kolei skierowana do firm, które na co dzień chcą przechowywać dane cyfrowe w chmurze posiadającej większa przestrzeń oraz możliwości zabezpieczania danych. Do największych atutów Dropbox Business należą:

większa pojemność na pliki (3 TB lub nielimitowana przestrzeń w wersji Advanced),

rozbudowane opcje administrowania użytkownikami w panelu organizacji,

opcje tworzenia grup i folderów dla zespołów,

narzędzia do przenoszenia danych między kontami użytkowników,

rozszerzone możliwości odzyskiwania skasowanych plików (nawet do 120 dni).

Wygląd przykładowego folderu do zapisywania plików.

Dlaczego warto korzystać z Dropbox Business jako dysku do przechowywania plików?

Korzystanie z wirtualnego dysku Dropbox Business niesie za sobą szereg korzyści tj.:

dostęp do tych samych plików i folderów na każdym urządzeniu, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy. Wystarczy połączenie internetowe i poprawne zalogowanie do konta Dropbox Business!

bezpieczeństwo danych ze względu na przechowywanie plików w chmurze, a nie na fizycznym nośniku narażonym na czynniki zewnętrzne i awarie,

szybka i łatwa współpraca między użytkownikami w firmie poprzez konfigurację odpowiednich dostępów do folderów i plików (np. w trybie tylko do odczytu),

zwolnienie miejsca na dysku twardym komputera, ponieważ pliki są automatycznie synchronizowane i zabezpieczane w Dropbox Business,

opcję przywrócenia skasowania plików nawet z ostatnich 120 dni,

synchronizację danych w trybie online i offline – wystarczy skonfigurować wybrany folder na dysku twardym, aby automatycznie synchronizował się z chmurą Dropbox. Wszystkie zmiany w trybie offline zostaną zapisane i przesyłane do Dropboxa przy aktywnym połączeniu internetowym,

pełną administrację kontami firmowymi, co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz kontrolę nad przechowywanymi danymi.

Zabezpiecz swój biznes i uporządkuj dane cyfrowe za pomocą Dropbox Business już dzisiaj. Sprawdź naszą ofertę pod adresem https://home.pl/dropbox .