Czy chmura obliczeniowa w branży FinTech to zagrożenie?

By Weronika Skotnicka

Usługi w chmurze obliczeniowej a Twój biznes - czym jest chmura obliczeniowa?

Usługi w chmurze obliczeniowej to coraz powszechniejsza funkcjonalność stosowana przez wiele firm zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Specjaliści wskazują, że w przyszłości każde przedsiębiorstwo chcące osiągnąć sukces, będzie musiało zainwestować w chmurę obliczeniową. Inwestycja w cloud computing jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przynosi to firmie szereg korzyści - zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa danych.


Chmura obliczeniowa - definicja i warstwy cloud computing

Czym jest i do czego służy chmura? Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) to usługa, której istotą jest zdalne udostępnienie mocy obliczeniowej urządzeń IT. Jest ona oferowana przez podmioty zewnętrzne. Jej wyróżnikiem jest dostępność na żądanie w dowolnym momencie oraz skalowalność w zależności od potrzeb w danym przedsiębiorstwie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm - zarówno w Polsce jak i na świecie podejmuje decyzję o inwestycji w cloud computing. Usługi w chmurze to cała masa korzyści, ponieważ mogą one zastąpić własne centrum danych. Zakup chmury obliczeniowej nie wiąże się z budową własnej infrastruktury data center. W takim przypadku firma korzysta z infrastruktury przygotowanej przez dostawcę usługi.

To powinno Cię również zainteresować: Nowoczesne technologie w życiu zawodowym - poznaj narzędzia do pracy zdalnej

Wszystkie parametry, takie jak moc procesorów, ilość pamięci RAM i inne, mogą być modyfikowane w zależności od zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Jedynym ograniczeniem jest wyłącznie wielkość puli, która jest dostępna u usługodawcy świadczącego dla nas usługi z zakresu cloud computingu.

'">

Klienci, którzy decydują się na skorzystanie z usługi chmurowej, mają dostęp do wszystkich danych w jednym miejscu a także zyskują całodobową opiekę techniczną od dostawcy. Nie ma konieczności instalowania oprogramowania na własnych komputerach i ich aktualizowania, gdyż do ich użytkowania wystarczy zwyczajny sprzęt posiadający połączenie internetowe. Ogromną zaletą chmury informatycznej jest także redukcję kosztów, ogromne możliwości w zakresie pracy zdalnej oraz wzrost wydajności pracy.

Chmury publiczne, prywatne i hybrydowe

Chmury obliczeniowe możemy podzielić na publiczne, prywatne oraz hybrydowe. Te pierwsze wyróżnia dostępność dla każdego użytkownika mającego dostęp do internetu. W takiej chmurze możliwa jest praca sporych grup ludzi, które mogą znajdować się w bardzo różnych częściach świata. W takim typie chmury obliczeniowej możliwe jest udostępnianie własnych rozwiązań każdemu, kto będzie wykazywał chęć do zapoznania się z nimi.

To powinno Cię również zainteresować: Ile zarabia programista?

Konfiguracja oraz zasoby infrastruktury nie są widoczny dla odbiorcy końcowego. W większości przypadków użytkownicy nie mają też dostępu do informacji o lokalizacji usługi. Nie jest to jednak istotne, ponieważ o jakości chmury obliczeniowej decyduje przede wszystkim dostępność oraz funkcjonalność. Bardzo wiele stron internetowych jest opartych na modelu publicznej chmury obliczeniowej. Zalicza się do nich m.in. witryny Microsoftu, Google oraz Amazona.

Chmury prywatne cechuje ograniczony dostęp, przez co mogą z nich korzystać wyłącznie jasno określeni użytkownicy. Ten typ chmury bardzo często jest stosowany podczas pierwszego etapu prac w chmurze. Dane są udostępniane tylko wtajemniczonym użytkownikom, którzy są wprowadzani do projektu. Dzięki temu firma ma pewność, że poufne informacje nie trafią w niepowołane ręce. Jeżeli firmie zależy na pełnym bezpieczeństwie swoich danych, inwestycja w chmurę prywatną będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Chmura prywatna umożliwia wprowadzenie w firmie wewnętrznego procesu rozliczania z wykorzystywanych zasobów oraz zwiększenie efektywności pod względem logistycznym, magazynowym, finansowym czy księgowym.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w miastach

W chmurze hybrydowej stosuje się połączenie funkcjonalności zastosowanych w chmurach prywatnych i publicznych. Z takiego rozwiązania korzysta wielu przedsiębiorców, którym zależy na krótkotrwałym pokryciu nadwyżek zapotrzebowania na moc przetwarzania w cyklach operacyjnych. Implementacja takiej chmury umożliwia także elastyczne dokupowanie mocy obliczeniowych na zdalnym serwerze zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Typy i rodzaje chmur obliczeniowych: SaaS, IaaS, FaaS, PaaS

Chmury obliczeniowe można też sklasyfikować pod względem pakietu przekazanego klientowi. Usługi chmurowe można dzielić na wiele rodzajów. Oto tabela w której wyjaśniamy, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje usług w chmurze: SaaS, IaaS, FaaS oraz PaaS.

SaaS IaaS FaaS PaaS Z ang. Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. Jest to najpopularniejszy rodzaj chmury obliczeniowej. Polega ona na przekazaniu przez dostawcę gotowej aplikacji bądź funkcjonalności systemu bez konieczności wprowadzania zmian w ich wnętrzu przez użytkownika. Usługi typu SaaS są najczęściej dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Przykładem chmury SaaS jest internetowa poczta e-mail, gdzie użytkownik poprzez przeglądarkę wysyła wiadomości tekstowe. Z ang. Infractructure as Service, infrastruktura jako usługa. Najniższy dostępny poziom funkcjonalności. Infrastruktura to wirtualne serwery, sieci oraz magazyny danych. Jest to chmurowa serwerownia. Użytkownik otrzymuje wirtualny sprzęt, którym może zarządzać oraz konfiguruje i uruchamia niezbędne aplikacje. Z ang. Function as a Service. Jest to rozwiązanie należące do gatunku serverless computing. W tym przypadku klient otrzymuje od dostawcy platformę, która pozwala tworzyć, uruchamiać oraz zarządzać funkcjami aplikacji bez konieczności dbania o infrastrukturę, ponieważ tym zajmuje się usługodawca. Z ang. Platform as a Service, czyli platforma jako usługa. Dzięki niej zyskujemy możliwość tworzenia, testowania, publikacji i zarządzania aplikacjami bez konieczności dbania o infrastrukturę i bezpieczeństwo. PaaS to świetne środowisko pracy dla programistów oraz firm IT. Rodzaje chmur obliczeniowych

Dysk w chmurze. Jakie naprawdę daje możliwości i komu?

Dysk w chmurze zapewnia całą masę korzyści nie tylko firmom IT, ale także zwykłym użytkownikom internetu. Warto wiedzieć, że chmury informatyczne są obecnie wykorzystywane przez większość internautów, m.in. do wysyłania maili czy przechowywania domowych fotografii.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Rzeszowie

Dla firm chcących odnieść sukces inwestycja w cloud computing jest z kolei sposobem na przejście na wyższy poziom technologiczny, usprawnienie procesów zachodzących w firmie oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i wydajności.


Elektroniczne usługi w chmurze obliczeniowej a przyszłość

W chwili obecnej cloud computing jest stosowany przez coraz większą liczbę firm na całym świecie. Tę popularną usługę wyróżnia szeroka dostępność. Naukowcy i specjaliści z branży IT podkreślają, że w najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego dynamicznego rozwoju chmur obliczeniowych oraz oferowanych w nich usług.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Łodzi

Chmury obliczeniowe gwarantują bezpieczeństwo, szybkość przepływu informacji oraz wygodę. Ponadto, dzięki ich szerokiej dostępności możliwe jest, że już wkrótce dojdzie do likwidacji lub znacznego zmniejszenia znaczenia fizycznych dysków twardych w komputerach i laptopach. Specjaliści od cloud computingu cały czas podejmują działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania chmur obliczeniowych w taki sposób, aby jak najpełniej odpowiadały one rosnącym potrzebom i oczekiwaniom ich użytkowników - zarówno indywidualnych osób prywatnych jak i wielkich firm technologicznych.

Na czym polega przetwarzanie w chmurze i jakie ma zalety?

Przetwarzanie w chmurze to obliczenia oparte na sieci internetowej, która zapewnia udostępniane zasoby obliczeniowe oraz przetwarza dane na żądanie użytkownika. Ten rodzaj przetwarzania charakteryzuje się tym, że użytkownicy i przedsiębiorstwa mogą odczytywać dane zapisane na centralnym rejestrze w dowolnym miejscu na świecie na dowolnym urządzeniu. Za pomocą cloud compitingu można dzielić się zasobami w efektywny sposób. Omawiane rozwiązanie jest coraz częściej stosowane także dlatego, iż jest ono rewelacyjne przy realizowaniu pracy w formie zdalnej co w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Warszawie

Przetwarzanie w chmurze ma także inną, niezwykle istotną zaletę. Mianowicie: pozwala ono na uniknięcie bardzo wysokich kosztów przygotowania infrastruktury w postaci zakupu serwerów oraz wielu innych kosztownych elementów. Dzięki temu organizacja może skupić się na prowadzeniu podstawowej działalności, a całą resztą zajmuje się wyspecjalizowany podmiot, który oferuje usługi z zakresu cloud computingu.

Mając dostęp do chmury obliczeniowej wszystkie aplikacje uruchamiają się oraz działają szybciej, a zarządzanie wszystkimi procesami w firmie jest zdecydowanie wydajniejsze. Zespoły IT mogą także o wiele szybciej reagować na zmieniające się zasoby oraz zachowania konsumentów. Utrzymanie aplikacji w chmurze jest wyjątkowo łatwe, gdyż nie trzeba instalować ich na każdym urządzeniu użytkownika oraz można z nich korzystać w dowolnym miejscu na świecie.

Chmura obliczeniowa: która opcja będzie dla Ciebie najlepsza?

poniedziałek, 15 maja 2017 przez Aleksandra Otrębska


Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa niewątpliwie jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu firm. W ciągu ostatnich kilku lat technologia ta przestała być jedynie modnym i szumnym określeniem. Śmiało można powiedzieć, że dzisiaj jest kluczowym elementem licznych organizacji działających w przeróżnym kształcie i rozmiarze.

Jeżeli po raz pierwszy masz do czynienia z chmurą, możesz czuć się nieco zagubiony. Jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką musisz podjąć, jest wybór typu chmury. Masz do wyboru trzy opcje: publiczną, prywatną i hybrydową. Oczywiście każda z nich ma swoje wady i zalety, a także znajduje zastosowanie w różnych obszarach działania.

Pewnie zadajesz sobie pytanie „Która opcja będzie najlepsza dla mojej firmy?”. Ta decyzja będzie zależeć od wielu czynników, takich jak typ danych, elastyczność i zasoby IT firmy.

Nie jesteś pewien, jakie rozwiązanie wybrać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi każdej opcji i zdecyduj, który typ chmury najbardziej odpowiada potrzebom Twoim i Twojej firmy. Do dzieła! ;)

Chmura publiczna

99% osób, które słyszy „chmura”, myśli prawdopodobnie właśnie o chmurze publicznej (niepotwierdzone żadnymi badaniami J ). Obejmuje ona dostawcę usług udostępniających zasoby w sieci publicznej. Zasoby te (oprogramowanie, usługi magazynowania danych) są publiczne i udostępniane przez wielu użytkowników. To na przykład znane chmury od Amazonu, Microsoftu czy Google.

Plusy

Ponieważ usługi te są zarządzane centralnie, przez zewnętrznego dostawcę, korzystanie z chmury publicznej może być bardzo elastyczne. Jeżeli Twoja firma potrzebuje szybkiego zwiększenia mocy obliczeniowej lub pamięci, można to zrobić szybko i tanio – właśnie za pośrednictwem tego rozwiązania.

Minusy

Chmura publiczna nie gwarantuje takiego poziomu bezpieczeństwa jak pozostałe opcje. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż dane są przesyłane do centrów danych za pośrednictwem sieci publicznych. Istnieją również kwestie związane z miejscem przechowywania danych. Dawniej przedsiębiorstwa miały pełną kontrolę nad tym, gdzie znajdują się dane – były przechowywane na serwerach firmowych. W tym przypadku dane są rozproszone po całym świecie i w rzeczywistości są trudne do zlokalizowania. Prywatność danych, ich kontrola i bezpieczeństwo to największe wady chmury publicznej.

Chmura prywatna

Prywatne chmury, jak sama nazwa wskazuje, nie są udostępniane innym użytkownikom. Sprzęt, infrastruktura i aplikacje są dedykowane wyłącznie jednemu klientowi, wraz z usługami dostarczanymi za pośrednictwem bezpiecznych połączeń.

Plusy

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest dodatkowe bezpieczeństwo i kontrola danych. Jeśli firmy muszą spełniać określone wymogi prawne w tym zakresie, taki poziom ochrony i transparentności będzie bardzo istotny. Co więcej, prywatne chmury mogą być znacznie bardziej dostosowane do użytkownika (firmy) publiczne. Sprawia to, że klienci mogą budować rozwiązania dedykowane ich konkretnym potrzebom.

Minusy

Po pierwsze – koszty. Zapewnienie takiego poziomu kontroli i bezpieczeństwa danych wymaga poniesienia sporych nakładów. Korzystanie z chmury prywatnej jest o wiele droższe niż korzystanie z chmury publicznej. Co więcej, ta opcja wymaga znacznie wyższego poziomu wiedzy specjalistycznej, by móc odpowiednio zbudować i utrzymać system.

Chmura hybrydowa

Trzecią opcją jest chmura hybrydowa, która stanowi „mieszankę” chmury publicznej i prywatnej. To rozwiązanie umożliwia firmom wybieranie elementów infrastruktury informatycznej, które są dostarczane poprzez chmurę publiczną i które odbywają się za pośrednictwem prywatnych rozwiązań.

Plusy

Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu firmy mogą zniwelować wiele negatywnych aspektów pozostałych opcji. Jeżeli potrzebują zwinności i skalowalności, mogą polegać na usługach publicznych, nadal pozostając przy prywatnych rozwiązaniach dla tych obszarów przedsiębiorstwa, w których wymagane jest większe bezpieczeństwo, takie jak przechowywanie poufnych danych osobowych.

Minusy

By chmura hybrydowa mogła skutecznie funkcjonować, istotne jest, aby dane mogły płynnie „przenosić się” z publicznej do prywatnej sieci. Może to stanowić potencjalny słaby punkt, który może spowolnić działanie infrastruktury. Koszty wdrożenia chmury hybrydowej również mogą być bardzo wysokie, w zależności od specyficznej kombinacji usług wymaganej przez firmy.

Zatem... Które rozwiązanie jest najlepsze?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każde przedsiębiorstwo ma swoje własne wymagania i potrzeby. Na przykład firma świadcząca usługi finansowe prawdopodobnie potrzebuje przede wszystkim bezpiecznego rozwiązania, więc postawi na chmurę prywatną. Z kolei chmura publiczna (ze względu na szybkość działania) będzie doskonała dla sprzedawcy w sezonie wakacyjnym. W wielu przypadkach rozwiązanie hybrydowe będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż umożliwi firmom korzystanie zarówno z publicznych, jak i prywatnych opcji, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ich wad.

Czy chmura obliczeniowa w branży FinTech to zagrożenie?

Chmura obliczeniowa stawia praktyczne wyzwania przed firmami. Czy migracja faktycznie niesie ze sobą większe bezpieczeństwo danych? Tematyka chmury obliczeniowej stanowi jeden z najważniejszych aktualnie tematów w branży #FinTech.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to przechowywanie danych, plików oraz aplikacji na serwerach rozmieszczonych po całym świecie, poza lokalną siecią firmową. Chmura obliczeniowa (cloud computing) jest nieograniczonym zasobem danych, który pozwala zapomnieć o kosztach zakupu serwerów.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Chmura obliczeniowa fakty i nieścisłości

Technologia chmury obliczeniowej już na obecnym etapie rozwija się w dynamiczny sposób, a zdaniem ekspertów to dopiero początek ekspansji, nie tylko w branży finansowej. Z roku na rok, technologia ta będzie odgrywała coraz większą rolę. Według Justyny Orłowskiej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, możliwości jest bardzo dużo. “Z punktu widzenia sektora publicznego, potencjał jest tak ogromny, jak duży mamy rynek, którego chmura już teraz jest niezbędnym elementem. Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem zintegrowanych usług chmurowych. Można zobaczyć już pierwsze odsłony na stronie  - wyjaśnia Szefowa Centrum GovTech. Dodaje również, że dzięki korzystaniu z chmury koszty dla sektora administracji mogą być nawet 80% niższe.

Oprócz naturalnej optymalizacji kosztów, chmura to także większe bezpieczeństwo, możliwości rozbudowy systemów czy choćby niezależności od awaryjności sprzętu. Co jednak z wadami tego rozwiązania? “Na początku naszej drogi największym wyzwaniem okazała się być budowa nowych kompetencji oraz świadomości tego, jaką wartość w rozwój naszego biznesu wniosą usługi dostępne w ramach chmury publicznej. Musieliśmy również stawić czoła mitom dotyczącym kwestiom bezpieczeństwa. W odpowiedzi na to stworzyliśmy dla naszych pracowników projekt edukacyjny PKO Cloud University”” - podsumowuje Marcin Dzienniak, Dyrektor Formacji Cloud Center of Excellence w banku PKO BP.

Chmura obliczeniowa to ułatwienie dla firm

Eksperci zgadzają się, że organizacje migrują do chmury ze względu na ułatwienia, jakie niesie to rozwiązanie. Szczególnie w dobie pandemii i pracy zdalnej, przeniesienie takich narzędzi jak poczta elektroniczna, CRM, czy programy do pracy ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Inny kierunek rozwoju organizacji, wiąże się z nowymi możliwościami, dostępnymi na ten moment jedynie w chmurze obliczeniowej, takimi jak sztuczna inteligencja, przechowywanie dużych modeli danych, itd.

“Naszym celem było umożliwienie uczestnikom rynku skorzystania z usług chmurowych w praktyczny sposób. Dlatego przygotowując Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej, podjęliśmy próbę zdefiniowania tego tematu na nowo. Jeszcze na wstępnym etapie był szeroko konsultowany, korzystaliśmy również z istniejących na rynku doświadczeń” - tłumaczy Sławomir Flis, Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Fundacją na rzecz Innowacji Finansowych – Fintech Poland stworzyli cykl webinarów pod nazwą SuperVision FinTech Talks. Celem spotkań jest wzbudzenie dyskusji między organem nadzoru, a uczestnikami rynku #FinTech na najważniejsze tematy branży.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA