Chmura obliczeniowa jest wykorzystywana już przez 42% przedsiębiorstw w Unii Europejskiej

By Weronika Skotnicka

Czy „chmurowy monopol” służy bankom?

Publikator: chmuraprawna.pl

Zwrot w stronę cyfrowej bankowości jest coraz szybszy. Migrowanie zasobów do chmury obliczeniowej pomaga optymalizować koszty oraz zmniejsza problem związany z pozyskiwaniem specjalistów. Z najnowszej analizy Juniper Research wynika, że do 2021 roku z cyfrowej bankowości korzystać będzie ponad połowa światowej populacji.

Firma Fenergo przeprowadziła globalne badanie, które dowidzi, że 56 proc. osób decyzyjnych w bankach oraz podmiotach zajmujących się zarządzaniem aktywami stawia zakupy rozwiązań chmurowych na szczycie priorytetów inwestycyjnych. Równocześnie, europejskie instytucje finansowe coraz dobitniej wskazują na konieczność właściwego doboru dostawców cloud computingu i zgodności ich rozwiązań z lokalnym prawodawstwem.

Narodowy bank Wielkiej Brytanii ostrzega przed ryzykiem związanym z migrowaniem wrażliwych danych instytucji finansowych wyłącznie do środowisk chmurowych wielkoskalowych dostawców z USA lub Chin. Eksperci Banku Anglii są zdania, że europejski sektor finansowy potrzebuje dodatkowych polityk gwarancji bezpieczeństwa danych, które są przekazywane dostawcom cloud computingu spoza Starego Kontynentu.

- Trzeba zwrócić tu uwagę, iż jest to jeden z najbardziej regulowanych sektorów, który przed rozpoczęciem projektów implementacyjnych musi upewnić się, że dostawca spełnia wyśrubowane wymogi z zakresu bezpieczeństwa informacji. W dobie coraz silniejszej koncentracji rynku wokół tzw. gigantów z USA czy Chin, europejska branża finansowa zaczyna dostrzegać ryzyka wynikające z monopolizacji rynku – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Jak w komunikacie donosi agencja Bloomberga, Microsoft, Amazon i Google, czyli najwięksi dostawcy rozwiązań chmury obliczeniowej to podmioty najczęściej wybierane przez wiodące instytucje bankowe z Europy. O wyborze technologicznych gigantów przesądza dawana przez nich gwarancja absolutnej nienaruszalności lokowanych danych. W przeszłości miały bowiem miejsce incydenty naruszania nietykalności danych przechowywanych poza terytorium Unii Europejskiej, np. sprawa Maxa Schremsa, który prowadził procesy sądowe z Facebookiem. Twierdził on, że koncern narusza europejskie regulacje z zakresu prywatności udostępnianych danych.

– Ogromne znaczenie ma tutaj lokalizacja centrów danych dostawcy usług chmurowych. Te znajdujące się poza terenem UE, choć zwykle silnie chronione zaawansowanymi narzędziami cyberbezpieczeństwa, nie podlegają europejskiemu prawodawstwu. Oznacza to, że są poza zasięgiem ochrony aktów prawnych takich jak RODO czy tych stricte dedykowanych sektorowi bankowemu jak np. rekomendacje wydawane przez Europejski Urząd Nadzoru Finansowego czy nasz rodzimy UKNF – twierdzi Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Na początku ubiegłego roku, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej. Komunikat jasno wskazuje, jak ważne jest wyraźne zaznaczenie lokalizacji centrów danych dostawcy chmury, aby zapewnić zakupionym usługom gwarancje ochrony przez lokalne prawo.

Z ostatniej analizy firmy Gartner wynika, że 80 proc. światowego rynku cloud computingu jest kontrolowane przez pięciu największych dostawców usług. Jednakże, sygnały zwracające uwagę na aspekt gwarancji bezpieczeństwa danych i ich ochronę przez europejskie regulacje są coraz częstsze. Pojawił się także projekt budowy niezależnej, europejskiej infrastruktury chmurowej GAIA-X. Co więcej, według Gartnera tworzenie „regionalnych ekosystemów chmurowych” znalazło się wśród czterech najnowszych, najważniejszych trendów, które kształtować będą globalny rynek cloud computingu.

Chmura obliczeniowa

Integral Solutions | 2018.11.22 Integral Solutions |

Technologie informatyczne są już nieodłącznym elementem życia i pracy człowieka. Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że korzystając z internetu stale używają pewnych narzędzi i usług. Niektóre z nich stały się fundamentem świata wirtualnego. Doskonałym przykładem powszechnie wykorzystywanej i niezwykle wygodnej usługi dostępnej zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm jest chmura obliczeniowa.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to infrastruktura dostarczająca zaawansowanych usług. Na tę infrastrukturę składają się magazyny, serwery, bazy danych, sieć i oprogramowanie. Dostęp do narzędzi użytkownik uzyskuje poprzez internet. Dzięki chmurze obliczeniowej klient może korzystać z szeregu cennych i praktycznych usług.

To w jaki sposób funkcjonują konkretne usługi zależy od oferty dostawcy chmury. Dystrybutorzy chmur internetowych dbają o klienta, dzięki czemu zapewniają wygodne panele nawigujące dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Zarządzanie kontem jest przystępne i klarowne oraz daje ciekawe możliwości. Chmury obliczeniowe skonstruowane są w taki sposób, by współpracować z różnymi interfejsami, dzięki czemu deweloperzy zyskują dodatkowe warianty działania.

Chmura dla firm - zobacz dostępne rozwiązania

Zastosowania chmury obliczeniowej

Usługi wirtualne są dziś powszechnie używane. Każde działanie w sieci internet wymaga użycia tego typu infrastruktury, dlatego też zastosowanie chmury obliczeniowej stało się standardem. Korzystanie z takich usług jak poczta elektroniczna, praca na dokumentach w sieci, przetwarzanie plików (zdjęć i innych), korzystanie z multimediów (video, audio), granie w gry online - to wszystko wymaga chmury internetowej. Usługi w chmurze dostępne są dla każdego, dlatego też korzystają z nich użytkownicy indywidualni, firmy mniejszych i większych rozmiarów, sektor publiczny czy wielkie globalne korporacje.

W chmurze dostępna jest wysoka moc obliczeniowa serwera, dzięki której użytkownik może wykonywać skomplikowane operacje, jak na przykład tworzenie usług, aplikacji czy programowanie. Kolejne możliwości to zapewnianie specjalistycznego oprogramowania dostosowanego do potrzeb klienta.

W chmurze można wykonywać także zaawansowaną analizę danych, które służą użytkownikowi w różny sposób (tworzenie ofert, prognozowanie itp.) Przede wszystkim chmura obliczeniowa pozwala na przechowywanie danych, gwarantując ich bezpieczeństwo (odzyskiwanie danych, tworzenie kopii zapasowych) - jest to więc chmura danych.

Dzięki chmurze możliwy jest hosting stron internetowych, w tym różnego typu plików. To tylko najbardziej powszechne sposoby zastosowania chmury obliczeniowej.

Typy usług w chmurze

Chmura internetowa oferuje klientom specjalistyczne usługi, które dzieli się na trzy modele - IaaS (Infrastruktura jako usługa), PaaS (Platforma jako usługa), SaaS (Oprogramowanie jako usługa). Nazywane powszechnie jako stos chmury obliczeniowej stanowią jej fundament, dając nieograniczone możliwości użytkownikom. Usługi te są rozbudowywane i dostosowywane do potrzeb klientów. Trzy modele usług w chmurze, to:

- Infrastruktura jako usługa (IaaS - Infrastructure as a Service) - usługa ta dostarcza użytkownikowi podstawowych narzędzi, takich jak: serwery, mechanizmy wirtualne, magazyn, sieć. Jest to najbardziej podstawowa z usług umożliwiających działanie w chmurze obliczeniowej, w której oprogramowanie, środowisko programistyczne, aplikacje, sterowniki i inne użytkownik musi zapewnić samodzielnie.

- Platforma jako usługa (PaaS - Platform as a Service) - usługa ta składa się z elementów zawartych w IaaS wzbogaconych o środowisko wirtualne oraz system operacyjny. Pozwala ona na tworzenie, testowanie, dostarczanie oraz zarządzanie aplikacjami. Wariant ten jest idealną propozycją dla deweloperów i programistów. Wykorzystanie tej usługi umożliwia swobodną pracę bez konieczności przejmowania się infrastrukturą, która zapewniana jest przez dostawcę.

- Oprogramowanie jako usługa (SaaS - Software as a Service) - usługa ta gwarantuje użytkownikowi w pełni wyposażoną infrastrukturę. Składają się na nią: serwery, sieci, system operacyjny, dedykowane aplikacje oraz zarządzanie środowiskiem programistycznym. Klient posiada dostęp do niej poprzez internet z pozycji komputera oraz urządzeń mobilnych. Dostawca zapewnia hosting aplikacji, pełne zarządzanie nią oraz zapewnia aktualizacje oprogramowania.

Zalety wynikające z korzystania z chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa oraz dostępne w niej usługi są niezwykle popularne oraz - w dzisiejszych czasach - konieczne. Jej wynalezienie oraz korzystanie zmienia totalnie myślenie o IT. Infrastruktura oraz warianty działania i korzystania z wirtualnych usług w chmurze internetowej są stale rozbudowane dając coraz to większe możliwości.

Użycie chmury powoduje eliminację wydatków inwestycyjnych, gdyż nie ma potrzeby wydawania środków finansowych na zaawansowany i nowoczesny sprzęt oraz oprogramowanie. Chmury zapewniają serwery, sieć, konfigurację, serwisowanie oraz oprogramowanie i niezbędne aplikacje. Wpływa to na zwiększenie produktywności, gdyż deweloperzy i programiści nie ponoszą odpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie infrastruktury. Wielką zaletą tego rozwiązania jest również elastyczność. Usługi w chmurze obsługiwane są samodzielnie oraz dostępne na żądanie użytkownika.

Elastyczność odnosi się nie tylko do pojemności, ale także mocy obliczeniowej oraz braku ograniczeń terytorialnych. Istniejące modele usług w chmurze operowane są w bezpiecznych centrach danych, a na ich sprawność wpływa instalowanie najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych urządzeń. Dzięki temu użytkownicy korzystają z aktualnego zaplecza technicznego gwarantującego najwyższe wskaźniki produktywności.

Chmura obliczeniowa zapewnia także bezpieczeństwo danych poprzez tworzenie kopii zapasowych oraz możliwości odzyskiwania danych, co świadczy o niezawodności i ciągłości tego typu rozwiązań.

Usługi w chmurze obliczeniowej ewoluują dostarczając użytkownikom cennych narzędzi. Zalety chmury internetowej są niezaprzeczalne a prace inżynierów i deweloperów jeszcze bardziej rozwijają możliwości tego typu rozwiązań.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzi pozwalających na przetwarzanie danych w chmurze.

CZYTAJ DALEJ NASZ BLOG

Chmura obliczeniowa jest wykorzystywana już przez 42% przedsiębiorstw w Unii Europejskiej

Rozwijając biznes, warto gromadzić dane, które stanowią podstawę funkcjonowania każdej firmy. Niezależnie od działu – kadry, płace, sprzedaż, logistyka, marketing – pod cyframi kryją się bezcenne informacje na temat zysków, strat, korzyści i zagrożeń. Aby ustalić strategię, dalsze kroki, i planować rozwój przedsiębiorstwa, z pomocą przychodzą systemy do ekstrakcji danych, transformacji (w celu np. ujednolicania) i dalszego przesyłania. Ponadto, dane to także maile i szereg innych, kluczowych dla organizacji plików. Zanim jednak dojdziemy do clou Business Intelligence, warto zadać sobie fundamentalne dziś pytanie – gdzie magazynować dane? Czy w ramach rozbudowy własnej infrastruktury sieciowej, czy korzystając z rozwiązań chmurowych? Przyjrzyjmy się jak wyglądają trendy w Unii Europejskiej i na którym miejscu plasuje się Polska.

Przede wszystkim, aby korzystać z chmury obliczeniowej, należy posiadać dostęp do Internetu. Nie będzie dla nikogo niespodzianką fakt, że w 2021 roku 98% przedsiębiorstw w UE zatrudniających co najmniej 10 osób posiadało taki dostęp. Oraz, co najważniejsze, średnia procentowa krajów członkowskich Unii Europejskiej, które używają chmury obliczeniowej to 42%. Dla porównania, w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja lub Finlandia jest to 75%, a w Polsce około 25%*. W 2020 roku średnia unijna stanowiła 36%, w 2016 tylko 19%, widać więc wyraźnie, że trend przybiera na sile.

Warto zwrócić uwagę, do czego firmy wykorzystują chmurę. Spośród przedsiębiorstw, które zadeklarowały korzystanie z chmury obliczeniowej, zdecydowana większość (79%) wybrała rozwiązanie chmurowe do hostowania swoich systemów poczty elektronicznej. Około dwie trzecie przedsiębiorstw wykorzystywało chmurę do przechowywania plików (68%) oraz do oprogramowania biurowego, takiego jak edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne (61%). Ponad połowa korzystała z chmury do oprogramowania zabezpieczającego (59%).

Co najważniejsze, przedsiębiorstwa te korzystały z chmury także w celu uzyskania dostępu do bardziej zaawansowanych aplikacji dla użytkowników końcowych, takich jak aplikacje finansowe/księgowe (48%), do zarządzania relacjami z klientami (27%) oraz do planowania zasobów przedsiębiorstwa (24%).

Spośród najbardziej zaawansowanych usług w chmurze ponad połowa (59%) przedsiębiorstw korzystających z chmury zgłosiła korzystanie z aplikacji oprogramowania zabezpieczającego, 47% hostowało w chmurze bazy danych przedsiębiorstwa, a jedna piąta (21%) korzystała z platformy obliczeniowej zapewniającej hostowane środowisko do tworzenia, testowania lub wdrażania aplikacji.

Co te dane oznaczają dla polskiego przedsiębiorstwa? Trendy są zbyt silne, aby wyłącznie je obserwować, należy działać. Przenoszenie danych do chmury posiada niekwestionowane zalety, takie jak szybkość i łatwość dostępu do informacji, mobilność i bezpieczeństwo. Co równie ważne, wszystkie najpopularniejsze systemy ERP (takie jak SAP) czy Business Intelligence (Qlik, Altair) mogą działać w chmurze lub w modelu hybrydowym (oczywiście lokalnie również). A to olbrzymia zaleta dla każdego pracownika, który używa danych w swojej codziennej pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wyciągnąć najwięcej korzyści z przenoszenia i używania danych w chmurze obliczeniowej, skontaktuj się z nami!

*Brak danych za 2021, podajemy wartość z poprzedniego raportu za 2020 rok:

Autor:

Kamil Skuza

Bibliografia:

Zdjęcie: