CeBIT 2017: d! Conomy

By Weronika Skotnicka

CeBIT 2017: Na największych na świecie targach IT w Hanowerze w dniach 20-24 marca wszystko kręci się wokół cyfryzacji pod hasłem d!Conomy.

Po raz kolejny w tym roku największe na świecie targi IT CeBIT poruszają wielki temat cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa. Hasłem targów jest po raz kolejny „d!Conomy” – tym razem poszerzone o „bez ograniczeń”.

„, D! Conomy – bez ograniczeń” oznacza możliwości i możliwości, jakie cyfryzacja i nowe technologie oferują firmom” – powiedział Oliver Frese, dyrektor generalny Deutsche Messe AG. Tegoroczny temat przewodni dotyczy tego, że zmieniają się granice między człowiekiem a maszyną oraz między rzeczywistością a wirtualnością.

Dr. Bernhard Rohleder Dyrektor generalny stowarzyszenia branży IT Bitkom www.bitkom.org Zdjęcie: Bitkom „Cyfryzacja nie jest ani stanem, ani procesem, który kiedyś się skończy. Digitalizacja zaczyna się w umyśle i wymaga chęci zmian i innowacji.”

Według Frese, CeBIT 2017 kładzie zatem jeszcze większy nacisk na specyficzne zastosowanie cyfryzacji. „Na przykład na halach zaprezentujemy bardzo konkretne przykłady cyfryzacji sektora motoryzacyjnego, bankowego i ubezpieczeniowego, handlu detalicznego, zdrowia i administracji – a tym samym w imponujący sposób pokażemy, jak cyfryzacja wpływa na wszystkie obszary gospodarki i społeczeństwa”.

CeBIT ma stworzyć przestrzeń do nawiązywania kontaktów między aktorami biznesu, polityki i społeczeństwa.

„Cyfryzacja nie jest stanem ani procesem, który w pewnym momencie się zakończy. Cyfryzacja zaczyna się w umyśle i wymaga chęci do zmian i innowacji ”- mówi Bernhard Rohleder, dyrektor generalny stowarzyszenia branży IT Bitkom. Jego zdaniem CeBIT to idealne miejsce do wymiany między globalnymi graczami, średnimi firmami i start-upami.

SCALE11: Największa platforma start-upów w Europie jest w tym roku ponownie punktem kontaktowym dla młodych założycieli firm z całego świata. (Źródło: Deutsche Messe) Szczególnie start-upy poszukujące dostępu do decydentów ze świata biznesu docenią na CeBIT swoje pieniądze. Również w tym roku targi organizują SCALE11, uważaną za największą platformę start-upów w Europie. SCALE11 to miejsce spotkań start-upów, inwestorów i firm o ugruntowanej pozycji. Nie powinno oczywiście zabraknąć klasycznego pitch inwestora, w którym założyciele reklamują udział finansowy w swoich koncepcjach. „Koncepcja dokładnie spełnia wymagania całego ekosystemu wokół start-upów i innowacji”, mówi dyrektor targów Oliver Frese. Organizatorzy spodziewają się ponad 40 start-upów w hali 11.

W tym roku na SCALE11 reprezentowane są również Volkswagen Group i Deutsche Bahn. W obszarze start-upów Volkswagen zaprezentuje swoje przyszłe strategie w obszarach IT i cyfryzacji oraz zaprezentuje nowe koncepcje mobilności. Deutsche Bahn zaprezentuje swoją działalność wokół młodych firm, nowych modeli biznesowych i innowacji.

Są też SAP, Frankfurter Allgemeine Zeitung i hannoverimpuls, firma zajmująca się rozwojem gospodarczym stolicy stanu i regionu Hanoweru.

Konrad-Adenauer-Stiftung jest nowością w SCALE11 i prezentuje się zainteresowanym start-upom z różnymi inicjatywami i sieciami start-upów.

Coraz większe znaczenie na scenie start-upów zyskują zwłaszcza firmy z branży fintech. Są to formacje firm w sektorze finansowym. Dwóch dostawców usług finansowych, którzy zmierzą się z fintechami w SCALE11 i wspierają ich w opracowywaniu nowych rozwiązań finansowych, to Commerzbank i Mastercard.