Big Data: Korzyści z konkurencyjności twojej firmy

By Weronika Skotnicka

7 kluczowych korzyści z analizy dużych danych

Termin „Big Data” stał się w ostatnich latach hasłem przewodnim. Wszyscy o tym mówią. Konsumenci, domy handlowe, rząd, wszyscy. Dlaczego teraz te duże dane stały się tak poważną sprawą? No cóż, zacznijmy od poznania tego, czym tak naprawdę są. Można je wykorzystać do opisania procesu gromadzenia, przetwarzania i dostępności ogromnych ilości danych, którymi dysponują różne przedsiębiorstwa. Podążając za swoją nazwą, Big Data może być ustrukturyzowany lub nieustrukturyzowany. Jednak ilość danych, które firmy zbierają, nie jest tak ważna. Konsekwencją tego jest to, w jaki sposób wykorzystują te dane, aby rozwijać swoją działalność. Big Data jest błogosławieństwem w tym sensie, że masz dostęp do informacji, które pomogą Ci podejmować świadome decyzje biznesowe i podejmować lepsze działania strategiczne.

Powodem, dla którego nabrało rozpędu w niedawnej przeszłości jest rosnące wykorzystanie smartfonów, plików multimedialnych, chmury i mediów społecznościowych. Big Data ma ogromny potencjał i to od organizacji zależy, w jakim stopniu mogą go wykorzystać na swoją korzyść. W tej chwili konieczne staje się zrozumienie niektórych kluczowych korzyści płynących z zastosowania tych danych.

Aktualność

Big Data jest w stanie dostarczyć raporty od razu. Rosnąca dostępność analizy danych pomaga organizacjom zbierać i analizować dane w poszukiwaniu istotnych informacji biznesowych. Te spostrzeżenia mogą w znacznym stopniu pomóc im w ulepszaniu ich usług i produktów. Big Data może, w czasie rzeczywistym, przekazać firmy z możliwością dodania wielu danych z tysięcy różnych źródeł. Oznacza to, że można zwiększyć lojalność klientów wobec swojej organizacji, ponieważ można mieć bardziej owocne relacje z nimi i ciekawe propozycje marketingowe. Pomoże to w końcu firmie zdobyć trwałą i nieocenioną relację z klientem.

Niezawodność

Analiza dużych danych jest zaprojektowana tak, aby bez wysiłku wykorzystać zasoby, które są zasadniczo dostępne w dużym systemie danych. Informacje są teraz tak przejrzyste, jak zbieranie uzasadnionych danych kontaktowych klientów poprzez kontrolę wielu platform. W pierwszej instancji może to nie wydawać się tak dużym problemem, ale w dłuższej perspektywie czasowej może zaoszczędzić tysiące z niewłaściwie wykorzystanych komunikatów. Może to być źródłem pomysłów na podstawie spektakularnych ilości danych z różnych źródeł. Należą do nich te rodzaje danych, które są dostarczane przez zewnętrzne źródła, sieci społecznościowe, Internet, te już przechowywane w firmowych bazach danych, itp. Big Data umożliwia również identyfikację tego, co powoduje problemy i awarie w czasie rzeczywistym.

Dostępność

W przeszłości ograniczone zestawy danych oznaczały, że organizacje mogły zadawać pytania i na nie odpowiedzieć jedynie w formie listy pytań. Teraz, dzięki potężnej platformie do analizy danych, można nie tylko szybko odpowiadać na więcej pytań, ale także odpowiadać na więcej pytań dotyczących tych pytań. Stworzyło to środowisko, które zachęca do myślenia, kreatywności i wzmożonej krytycznej analizy. Duże dane mogą być przytłaczające. Jednak dzięki dobremu narzędziu do analizy, organizacja może tworzyć dane potrzebne do pozyskania praktycznych informacji i rozwijania zaangażowania klientów. Na przykład, firma zajmująca się tworzeniem aplikacji na smartfony tworzy aplikacje, które można wykorzystać do podtrzymania korzystnych relacji z klientami.

Użyteczność

Wiele firm podejmuje decyzje, które są poniżej wartości nominalnej z powodu przestarzałych lub niesklasyfikowanych danych. Big Data może zagwarantować, że dane te można wykorzystać bezbłędnie. Platforma ta zapewnia możliwość pozyskania spektakularnych wolumenów ustrukturyzowanych danych transakcyjnych o dłuższych okresach czasu. W dzisiejszych czasach kładzie się duży nacisk na nowatorskie technologie, które umożliwiają integrację informacji zwrotnych z mediów społecznościowych, ankiet i informacji dotyczących uczestnictwa w tradycyjnych systemach. W ten sposób dane te pomógł firmom świadczyć klientom usługi, kiedy tylko tego potrzebują. Na przykład umożliwienie klientom uzyskania spersonalizowanych usług za pomocą jednego kliknięcia myszką.

Przydatność

Wiele firm jest niezadowolonych z tego, że ich narzędzia są w stanie przeszukiwać nieistotne dane. Duże dane są wykorzystywane do segmentacji zbiorów danych oraz do generowania modeli normatywnych i predykcyjnych. W ramach zmodernizowanych aplikacji biznesowych, zaszczepianie tych modeli może znacznie poprawić wartość biznesową i produktywność. Podejście, które często zapewniają narzędzia dla analiz istnieje już od jakiegoś czasu. Niemniej jednak dopiero od niedawna zdolność algorytmów związanych z eksploracją danych została dostosowana, aby umożliwić głównym organizacjom dostęp do znacznie bardziej istotnych danych.

Precyzja

Wiele firm jest niezadowolonych z wielości wersji tego samego rodzaju informacji. Trudnym zadaniem staje się ustalenie, które informacje są autentyczne, a które nie. Analiza danych dostarcza rozwiązania, dając Ci wysoce precyzyjne informacje. Łącząc i porównując dane zebrane przez wiele źródeł, firmy mogą prawidłowo analizować dokładność inteligencji. Big Data pomaga wykluczyć nisze danych, które umożliwiają organizacjom uzyskanie dość unikalnej wizji klienta. Obejmuje to zazwyczaj nieograniczoną ilość pomiarów obliczeniowych, opisowych i branżowych, które pozwalają na zbudowanie szczegółowego konta każdego klienta. Pomiary te zapewniają firmom holistyczne zrozumienie ich klientów poprzez panoramiczną wiedzę o każdym z nich. W ten sposób, pozwalając biznesowi rozwijać skuteczne kampanie informacyjne, jak np. kampanie infograficzne.

Bezpieczeństwo

W przypadku Big Data bezpieczeństwo to przede wszystkim to, co powinno być zagwarantowane klientom. Stwierdzono, że firmy poniosły straty sięgające setek tysięcy złotych z powodu naruszenia bezpieczeństwa. Dzięki szerokiemu wachlarzowi informacji, klienci są obecnie dobrze poinformowani o ryzyku, na jakie są narażeni. Oszuści nie są więc w stanie łatwo uciec od oszukiwania swoich „klientów”. Analiza dużych danych pomaga w znacznym stopniu śledzić wszelkie nietypowe operacje zachodzące w sieci i wykrywać te błędy.

Pełen potencjał analizy dużych danych nie został jeszcze zrealizowany. Dzięki ogromnej dobroci płynących z niej, technologia ta z pewnością przyniesie przyszłościowy rozwój na dużą skalę.

Czemu warto inwestować w Big Data?

Współcześnie to dostęp do danych jest uznawany za kluczowy dla pozyskania przez firmę przewagi konkurencyjnej. Nie jest to jednak jedyny powód, dlaczego podmioty gospodarcze z różnych sektorów interesują się Big Data.

Czym jest Big Data – historia Big Data

Choć zainteresowanie danymi i ich analizą nie jest współczesnym trendem, nigdy wcześniej firmy nie gromadziły tak wielkiej ilości informacji. Rozwój internetu i popularyzacja smartfonów spowodowały, że dziś niemal każda organizacja ma dostęp do ogromnych baz danych. Charakterystyczne jest dla nich to, że powiększają się z czasem i są zmienne. Tak właśnie należy rozumieć Big Data – jako zbiory danych, których analiza może przynieść firmie wymierne korzyści.

Więcej na temat tego, czym jest Big Data i kto dziś z niego korzysta, można przeczytać w artykule: https://businessintelligence.pl/co-to-jest-big-data-i-kto-to-wykorzystuje/.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania Big Data?

Korzyści można rozpatrywać na różnych obszarach. Z reguły o Big Data mówi się w kontekście zdobywania przewagi konkurencyjnej przez podmiot gospodarczy. To prawda, gdyż analiza danych pozwala rozpoznać potrzeby i oczekiwania klientów (konsumentów), a następnie odpowiedzieć na nie, przygotowując odpowiednią ofertę.

Inne dostrzegalne zalety Big Data to:

Oszczędność czasu i pieniędzy. Big Data to sposób, aby nie tracić pieniędzy m.in. na nieefektywne kampanie reklamowe. Analiza danych pozwala też zaoszczędzić czas potrzebny na testowanie różnych rozwiązań – zamiast tego można wdrożyć te, które mają największą szansę powodzenia.

Pomoc przy tworzeniu nowych produktów. Coca-Cola wykorzystała Big Data przy tworzeniu Cherry Sprite. Dzięki analizie danych koncern poznał preferencje konsumentów i na ich podstawie stworzył recepturę nowego napoju.

Zapobieganie nadużyciom. Big Data to technologia wykorzystywana zarówno do zapobiegania, jak i ujawniania nadużyć o charakterze gospodarczym i finansowym w wielu organizacjach.

To oczywiście tylko nieliczne z wielu płaszczyzn, na których rozwiązania Big Data mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwo. Faktyczne możliwości są znacznie szersze, ponieważ szybka analiza spływających danych pozwala np. identyfikować obszary zagrożeń.

Jak wykorzystać potencjał Big Data?

Jak pokazują liczne raporty, świadomość korzyści płynących z wykorzystania Big Data w organizacjach pozostaje wciąż na niskim poziomie. Mimo że każdy podmiot gospodarczy gromadzi informacje, to tylko nieliczne potrafią zrobić z nich użytek, czyli wykorzystać je w roli narzędzia. Z tego względu nieprzypadkowo mówi się, że organizacje, które zdecydują się w pełni zrealizować potencjał Big Data, mają szansę rozwinąć się i przejąć klientów konkurencji.

Jak analizować dane? Podstawową kwestią jest dostęp do technologii i specjalistów – osób specjalizujących się w zagadnieniach związanych z Big Data. Więcej o rozwiązaniach BI można znaleźć na stronie: https://businessintelligence.pl/.

Big Data: Korzyści z konkurencyjności twojej firmy

W jaki sposób wykorzystać dużą ilość danych w biznesie? Wielu poważnych inwestorów, ale także przedsiębiorców drobnych uważa często, że dodatkowo zebrane dane podczas różnych analiz w konkretnej branży są zbyteczne. To jednak poważny błąd. Jest coraz więcej opinii, że każdy biznes jest właściwie skazany na Big Data i można niezwykle skutecznie wykorzystać potencjał danych. W każdej dziedzinie takiej jak sztuka i działalność artystyczna lub też w rozrywce i grach albo w przypadku naukowców badających nowe zjawiska opieramy się na logicznym rozumowaniu. To samo ma miejsce w szeroko rozumianej gospodarce i biznesie, a wszelkie działanie będzie się opierać na przesłankach i wnioskach. Duże zbiory danych, które są poparte profesjonalną analizą, zapewniają właściwe wnioski. Wtedy firma wie, w którym kierunku iść i jak nadążyć za intensywnie rozwijającym się otoczeniem gospodarczym.

Cenne informacje zawarte w zbiorach danych

Najważniejsze pojęcia, które będą określały to, czym konkretnie jest Big Data to:

volume – ilość danych

velocity – szybkość napływania danych

variety – różnorodność

veracity – wiarygodność

value – wartość.

Najbardziej aktualne szacunki biznesowe mówią o tym, że w roku bieżącym procesy biznesowe w podmiotach gospodarczych zostaną unowocześnione właśnie pod kątem dużych zbiorów danych w ilości aż 80 %. Firmy wykazują też wzrost bardziej profesjonalnego podejście do analizy takiej wiedzy. Dlatego już teraz zatrudnia się specjalistów, którzy potrafią zarządzać strumieniami informacji, aby wydobyć z niego jak najbardziej wartościową wiedzę. Te korzyści widoczne są w poniższej tabeli.

Zbudowanie spójnej i bogatej bazy danych Realizowanie nowych strategii marketingowych Analizowanie zachowań obecnych przyszłych klientów Poznanie preferencji obecnych i przyszłych klientów Optymalizacja procesów biznesowych Budowanie treści tych raportów

Te wszystkie dane zebrane razem mogą pozwolić kierownikom i menedżerom na wskazanie ewentualnych opcji rozwiązania największych problemów w firmie.

Narzędzia do analizy Big Data

Zwróćmy jednak uwagę na to, że przetwarzanie tak dużej ilości informacji nie byłoby możliwe, gdyby nie rewolucja cyfrowa i innowacyjna infrastruktura internetowa. To nowoczesne technologie zapewniają firmom dostęp do odpowiednich narzędzi służących do przechowywania, a także przetwarzania i analizowania informacji. Statystyki pokazują, że 3/4 największych firm na całym świecie przeszło już transformację cyfrową, a prognozy są takie, że obejmie to każdy większy lub mniejszy biznes. Największy udział w przetwarzaniu dużej ilości danych mają technologie takie jak:

chmura obliczeniowa

mobilność

media społecznościowe

Jeśli chodzi o cloud computing, to decyzja o wykorzystaniu tego rozwiązania jest uzależniona od wielkości konkretnej firmy, infrastruktury, którą dysponuje oraz jej potrzeb. Warto wskazać, że firmy coraz częściej wykorzystują chmurę hybrydową. To połączenie atrybutów chmury prywatnej i publicznej.

Jak skutecznie kontrolować duże ilości danych?

Lepsza organizacja pracy związana z dostępem do Big Data musi oczywiście oznaczać także inwestycje w zasoby IT. Z tego powodu podmioty gospodarcze bardzo chętnie wykorzystują usługi gwarantowanej przez zewnętrznych operatorów. Wtedy można liczyć na najbardziej innowacyjne technologie i zapewnienie fachowej pomocy od specjalistów. Firmy zyskują również wtedy niższe koszty związane z zakupem sprzętu i zatrudnieniem specjalistów. Poza tym zwiększone jest bezpieczeństwo zasobów informacyjnych i gwarantowany jest dostęp do najnowocześniejszych standardów. Poprawia się więc wydajność przedsiębiorstwa, a poprzez to przewaga nad konkurencją. Tym sposobem można uzyskać niemal maksymalną kontrolę nad olbrzymią ilością danych. To jest jednym z głównych warunków, które tworzą istotę Big Data.

Najlepsze porady dla księgowych – https://e-rachunkowosc.pl/